GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-01-2023 21:59

Gastroenteroloji nedir?

Gastroenteroloji nedir?

Gastroenteroloji nedir?

 

Gastroenteroloji, sindirim sistemi kanalı denilen yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak (kolon) ve makat bölgesi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, safra kesesi yolu ve hastalıkları, pankreas hastalıkları ile karın duvarı hastalıklarını araştıran, yani karın içi organlardan (böbrekler hariç) tüm organların hastalık ve tanı ve tedavisiyle ilgilenen bilim dalıdır.

Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Gastroenteroloji bölümü; karaciğer, sindirim sisteminin tüm organları, safra yolları ile ilgilenen bir tıptaki sağlık bölümüdür. Gastroenteroloji bölümünün ilgilenmiş olduğu diğer organlar ise mide, bağırsak, yemek borusu, kalın bağırsak, ince bağırsak, karaciğer,pankreas, anüs safra kesesi şeklinde sıralanabilir. Bu organlarla ilgili olan bütün hastalık ya da problemlerin teşhisini araştırıp, tedavi sürecine giden bir tıp bölümüdür.

Gastroenteroloji muayenesi nasıl yapılır?

Uzman gastroenterolog ( Bu bilim dalı uzmanı ) bünyesinde ortaya çıkan belirtiler ile beraber muayene başlanılır. Bu muayene aşama aşama devam ederek  teşhis ve tetikler kapsamında yapılır. Yapılacak olan muayene kapsamında özel tıbbi aletler ve malzemeler yardımıyla ağız kısmından geçilir. Yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının ilk 2 bölümü hedeflenir ve inceleme yapılır. Bu işlem sırasında  kullanılan alete ise, ‘gastroskop’ ismi verilir. Böylelikle gastroenteroloji içerisine giren birçok farklı organlar ve vücut içerisindeki bölüm incelenir. Sonuç olarak ise uzman doktorun bilgisi dahilinde muayene sonuçlarına göre tedavi yöntemleri ele alınır.

Gastroenterolojik Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Gastroenterolojik hastalıklar arasında en sık karşılaşılan tedavi yöntemleri ilaçla tedavidir. Kimi zaman ilaç tedavisi sürekli olarak devam edebilir. Gastroenterolojik hastalıklar için cerrahi tedavi seçenekleri de vardır. Cerrahi tedavi seçenekleri kesin tedavi yöntemleri arasındadır.

 

 

AdminAdmin