GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2023 11:49

Sac Metal Şekillendirmede Kaynak Tipleri Nelerdir?

Sac Metal Şekillendirmede Kaynak Tipleri Nelerdir?

 

Sac Metal Şekillendirmede Kaynak Tipleri Nelerdir?

Yassı metal levhaların büküm ya da kesim işlemleri yapılarak istenilen şekle getirildiği üretim yöntemi, sac metal şekillendirme olarak adlandırılır. Şekillendirme prosesleri sonucunda ortaya çıkan ürünler, dayanıklı ve son kullanıma uygun hale getirilmiş parçalardır. Üretim sonucu oluşan bu parçalara isteğe bağlı olarak yüzey işlemleri uygulamak ve farklı özellikler kazandırmak mümkündür.

Yüksek hassasiyete sahip olan metalleri düşük maliyetle üretebilmek için sac metalleri şekillendirmeyi sağlayan bazı teknikler mevcuttur. Ayrı ayrı ya da bir arada kullanılabilen bu yöntemler, kendi aralarında farklı çeşitlere ayrılır. Lazer kesim, abkant büküm ve kaynak gibi teknikler sac metal şekillendirme yöntemlerini oluşturur.

Sac Metal Şekillendirme Yöntemlerinin Avantajları Nelerdir?

Sac metal şekillendirmede kullanılan yöntemlerin çekme oranları ve ısıl değerleri son derece yüksektir. Bu sayede yüksek kaliteye sahip metal parçalar, uygun maliyetlerle üretilebilir. Bunun yanında sac metal şekillendirme yöntemlerinde üretim ebatları, diğer üretim teknolojilerine kıyasla çok daha büyüktür. Üretim hızının sağladığı avantaj da özellikle seri üretim projeleri için zamandan ve kazançtan büyük bir tasarruf sağlar.

Sac şekillendirme yöntemleri ile çevre dostu, geri dönüştürülebilir ve sürdürülebilir ürünler elde etmek mümkündür. Bu yöntemler kullanılarak üretilen ürünler, özellikle sanayi sektörlerindeki seri üretim ihtiyaçlarını karşılamak konusunda verimli bir teknolojidir.

Sac Metal Şekillendirmek için Kullanılan Kaynak Yöntemleri

Sac metal şekillendirme işlemlerinde kullanılan üç kaynak yöntemi bulunur. Bunlar:

  1. Lazer Kaynak: Enerji kaynağı olarak odaklanan bir lazer ışınıyla, kaynaklı bölgenin birleştirildiği bir kaynak yöntemidir.

 

  1. Argon Korumalı Kaynak: Metal kaynak malzemesini korumak için argon gazının kullanıldığı sac metal kaynak yöntemidir.

 

  1. Karbondioksit Ark Kaynağı: Koruyucu gaz olarak karbondioksitin kullanıldığı sac metal kaynak yöntemidir.

 

Sac metal şekillendirme yöntemleri ve ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.tridi.co/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

AdminAdmin