GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2023 14:40   Güncelleme : 14-03-2023 14:40

Michelle Yeoh, Oscar tarihindeki ilk Çin kökenli film kraliçesi oldu

95. Oscar Ödülleri’nde Michelle Yeoh En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar heykelciğinin sahibi oldu. Böylece Yeoh,  “Everything Everywhere All at Once” (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filmiyle tarihte bu kategoride ödül alan ilk Çin kökenli oldu.

Michelle Yeoh, Oscar tarihindeki ilk Çin kökenli film kraliçesi oldu

Başrol oynadığı çılgın bilimkurgu macerası “Everything Everywhere All at Once” filmindeki perfomansıyla ödülü kazanan Yeoh, “Tár” ile Cate Blanchett, “The Fabelmans” ile Michelle Williams, “To Leslie” ile Andrea Riseborough ve “Blonde” ile Ana de Armas’ı geride bıraktı.

Büyük ilgi gören Everything Everywhere All at Once, Yeoh’in kazandığı En İyi Kadın Oyuncu dışında, Oscar’da En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dahil 7 dalda ödüle lâyık görüldü.

1962 yılında Malezya’da doğan Yeoh, uluslararası film camiasında faaliyet gösteren ünlü Çin kökenli sinemacılardan biri olarak tanınıyor. “Aksiyon Kraliçesi” unvanını kazanan Yeoh, “Kaplan ve Ejderha” (Çince: Wo Hu Cang Long, İngilizce: Crouching Tiger Hidden Dragon) ve “Polis Hikâyesi 3” (Çince: Jing Cha Gu Shi 3, İngilizce: Police Story 3) gibi filmlerle uzun bir kariyere imza attı.
 

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin