GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2022 15:48

Kripto Para Borsasında Nasıl Para Kazanılır?

Kripto Para Borsasında Nasıl Para Kazanılır?

 

Kripto Para Borsasında Nasıl Para Kazanılır?

 

 

İlk olarak, bir kripto para borsasının ne olduğunu anlayalım. Bir kripto para borsası, kullanıcıların dijital varlıkları satın almasına, takas etmesine ve satmasına olanak tanıyan bir platformdur. Bunları merkezi (CEX) ve merkezi olmayan (DEX) platformlar olarak ikiye ayırabiliriz.

Bir merkezi kripto borsası ya da CEX, bankacılık sistemine benzer şekilde merkezi bir denetim otoritesi tarafından yönetilir. Bir CEX'in sağladığı tüm avantajlara erişmek için kullanıcıların kaydolması ve bir kimlik doğrulama prosedürünü geçmesi gerekir. Borsa, müşterilerin yatırımlarını saklama sorumluluğunu üstlenir ve kullanıcıların ücret karşılığı kullanarak kazanç elde etmelerine imkân veren araçlar sunar. Merkezi kripto para borsalarına örnek olarak WhiteBIT, Coinbase, Bitmex vb. verilebilir.

Merkezi olmayan borsalar ya da DEX ise kullanıcılar arasında doğrudan işlemlerin yapılabildiği eşler arası (P2P) bir aracıdır. Kripto alım satım süreci müşterilerin kendi cüzdanları arasında gerçekleşir. Merkezi olmayan borsalar, işlemleri gerçekleştirirken varlıkların güvenliği için herhangi bir sorumluluk almaz ve kaydolmayı gerektirmez. Merkezi olmayan kripto borsalarına örnek olarak SushiSwap, UniSwap, WhiteSwap vb. verilebilir.

Deneyimli yatırımcıların genellikle hem CEX hem de DEX üzerinde hesapları vardır. İkincisi genellikle küçük miktarlarda kripto ile hızlı işlemler için kullanılır.

Kripto para borsası aracılığıyla para kazanmak, varlıkların fiyatlarındaki farktan yararlanmaya dayanır.

Temel ticaret stratejileri

Kripto para piyasasında bilinen ve yerleşmiş pek çok farklı strateji bulunmaktadır. En fazla kullanılanları ise aşağıda sizin için sıraladık:

  • Temel analiz (değeri düşük dijital varlıkları belirleme ve bunları uzun vadeli yatırımlar olarak satın alma);
  • Swing trading (genellikle botlar kullanarak farklı kriptolar arasındaki döviz kuru hareketlerinden kazanç elde etmek);
  • Kripto arbitraj işlemleri (farklı borsalardaki kripto para döviz kurlarındaki farktan yararlanma).

Yukarıda belirtilen stratejileri öğrenirseniz, bir kripto para borsasında nasıl gelir elde edeceğinizi daha iyi anlayacaksınız. Bir yatırımcı kripto alım satımı yaparak nasıl kazanacağını bilirse ve bunu güvenilir bir borsada yaparsa iyi para kazanmak mümkündür. Bazı platformlar yeni başlayanlara pratik yapmaları için demo tokenlar sağlar. Bu şekilde, kullanıcılar gerçek para kaybetme riskini almazlar.

Bir kripto para borsasında nasıl para kazanılacağının püf noktası, piyasayı, stratejileri ve kripto para fiyat grafiklerini anlamanın yanı sıra soğukkanlı olmak ve duyguların ve korkunun finansal portföyünüzü oluşturmasına izin vermemektir.

AdminAdmin