GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2022 11:48

Endüstriyel Konveksiyonel Fırın Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Endüstriyel Konveksiyonel Fırın Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Endüstriyel Konveksiyonel Fırın Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Endüstriyel fırınlar, daha yoğun mutfaklarda daha kısa bir zaman dilimi içinde daha büyük miktarlarda gıda pişirmeye yarayan ürünlerdir. Endüstriyel konveksiyonel fırın restoran, otel ve kafe gibi yoğun işletilen mutfaklarda kullanılan endüstriyel ekipmanların başında gelir. Yoğun mutfağa sahip olan gıda işletmeleri mutlaka endüstriyel mutfak fırınları kullanır. Dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı ve pişirme kapasitesi ile endüstriyel mutfaklar için önemli ürünlerdir. Pişirme ekipmanlarından fırınlar, kullanım amacına ve yararlandığı enerji sınıfına göre farklı kategorilere ayrılır. İhtiyacınız olan pişirme ürünlerine sahip olabileceğiniz Cafe Mutfak ihtiyacınız olan konveksiyonel fırınla sizi bir araya getiriyor.

Konveksiyonel Fırın Ne İşe Yarar?

Sanayi tipi mutfak malzemeleri içinde pişiricilerin önemi büyüktür. Özelliklerine ve kullanım amacına göre farklı endüstriyel fırın çeşitleri bulunuyor. Standart fırınlar endüstriyel pişiriciler içinde en basit kullanıma sahip olanlarıdır. Standart fırınların bir ya da iki yanında ısı kaynağına yer verilir. Bu fırınlarda birçok yemek çeşidi lezzetle pişirilir. Standart fırınlarda ısı eşit olarak dağılmadığı için gıdalar daha yavaş pişer. Bir diğer dezavantajı ise yiyeceklerin eşit oranda pişmemesidir.

Gıda sektöründe endüstriyel poğaça fırını olarak da adlandırılan konveksiyonel fırınlar çok yönlü olması ile oldukça fonksiyoneldir. Standart fırına göre daha düşük bir sıcaklık uygulasa da hızlı ve eşit pişirme özelliğine sahiptir. Konveksiyonel fırınların bir diğer avantajı da yiyeceklerin altları yakmamasıdır. Fırının üzerinde yer alan termostat sayesinde fırının ısısı ayarlanır. Fırının üzerindeki uyarı göstergesi ile fırının pişirme süresi de kolaylıkla ayarlanabilir. Konveksiyonel fırınlar yiyeceklerin üstlerini eşit olarak kızartacak fanlara sahiptir. Konveksiyonel fırınlarla ilgili bir diğer önemli ayrıntı ise diğer fırın modellerine göre biraz daha yüksek fiyatlı olmasıdır.

Konveksiyonel fırınlar özellikle otel, pastane, bar, cafe gibi endüstriyel mutfaklarda sıklıkla kullanılır. Sahip olduğu temel teknolojik özellikleri sayesinde diğer fırınlardan üstün özellikler sergileyen endüstriyel konveksiyonel fırın, yoğun gıda işletmelerin hizmet kalitesini de yükselten ürünlerdir. Konveksiyonel fırından en verimli sonuçları alabilmek için, tepsiyi fırına yerleştirmeden önce mutlaka fırını ısıtmaya başlamanız önerilir. Bu işleme ön ısıtma denir. Bu sayede tepsiyi fırına yerleştirdiğiniz zaman düşen ısı kolaylıkla tolere edilir. Böylece pişireceğiniz ürün, istenilen pişirme sıcaklığına kolay bir şekilde ulaşır. Pişirmeye başlamadan önce ön ısıtma uygulanan konveksiyonel fırında gıdalar eşit bir şekilde pişer.

Konveksiyonel Fırınlar Nerelerde Tercih Edilir?

Konveksiyonel fırınlar diğer fırınlara göre daha tasarrufludur. Konveksiyonel fırın, birçok yoğun mutfağa sahip gıda işletmelerin en çok tercih ettiği pişirme ürünlerindendir. Fırının en göze çarpan detaylarından olan akımının önüne geçmesi sayesinde, pişirilecek olan ürünün kendi nemini koruması sağlanır. Böylece çok daha lezzetli sonuçlar ortaya çıkar. Konveksiyonel fırınlar ile pişireceğiniz gıdaların her tarafı eşit olacak şekilde pişer. Yoğun mutfağa sahip işletmelerin tercih ettiği konveksiyonel fırın, kombi fırın ve çok daha fazlası ile ilgili fiyat ve performans bilgisi almak, hızlı bir şekilde siparişinizi oluşturmak için Cafe Mutfak web sayfasını ziyaret etmeniz yeterli!

 

AdminAdmin