GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2023 11:21   Güncelleme : 17-03-2023 11:21

Altın yatayda bir günü geride bıraktı

Piyasalarda risk algısı sürmeye devam ederken, altının da bu ortamda güvenli liman olma özelliğiyle öne çıkmaya çalışıyor.

Altın yatayda bir günü geride bıraktı

Piyasalarda risk algısı sürmeye devam ederken, altının da bu ortamda güvenli liman olma özelliğiyle öne çıkmaya çalışıyor. 1919 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu hareketli bir seansı geride bıraktı. Geçtiğimiz hafta başlayan bankaların iflas tartışmaları sonrası, merkez bankalarının artık beklendiği kadar hızlı faiz artırım kararı alınamayacağı beklentileri oluşmaya başladı. Bu ortama rağmen Avrupa Merkez Bankası beklendiği gibi 50 baz puan faiz artırım kararı alarak enflasyonla mücadeleye devam etmiş oldu. AMB faiz artırım kararından hızlıca geri adım atarak piyasaları tedirgin etmekten korkarken, faiz artırımına devam ederek önceliklerinin enflasyonun kontrolü olduğu mesajı verildi. Altın böylesi bir günde 1919 dolar/onstan kapanış yaparak yatayda bir kapanış yaptı.

Gümüş altının aksine kırmızıda bir kapanış yaparak kırmızıda bir günü geride bıraktı. 21,78 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 21,68 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 0,4 kaybı hanesine yazmış oldu.

Platin iki günlük satıcılı seansının ardından dünkü seansı yeşilde kapatarak alıcılı bir günü geride bıraktı. 960 dolar/ons seviyesinden güne başlayan platin, 972 dolar/onstan günü tamamlayarak yüzde 1,2 kaybı hanesine yazdı.

Paladyum dünkü seansın en çok değer kaydeden kıymetli madeni olarak öne çıkarken, toparlanma serüveni kısa sürmüş oldu. 1441 dolar/ons seviyesinden seans başlangıcı yapan paladyum, 1415 dolar/onstan yaparak yüzde 3,4 kaybı hanesine yazdı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin