GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-10-2022 16:20

Adana Cezerye Nereden Alınır

Adana Cezerye Nereden Alınır

Adana Cezerye Nereden Alınır

Ülkemizde son yıllarda artan tüketicisiyle bilinen Cezeryeler Mersin ve Adana ilinde oldukça fazla tüketilmektedir. Adına festival ve konserlerin düzenlendiği tatlılar için son yıllarda ciddi manada araştırma ekipleri kurulmuş ve tadının gelecek nesillere bozulmadan aktarılması için çalışmalara başlanmıştır. Sizlerde Adana cezerye nereden alınır sorusunun yanıtını arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bugün sizlere üretmiş olduğu ürünlerin tamamını doğal bileşenlerden seçen ve geçmişteki orijinal cezerye tadını sizlere sunan bir markadan bahsedeceğiz. Bu markayı tahmin ettiğinizi duyar gibiyiz, evet ilgili firmamız Ziya Efendi markasıdır. Bu markanın hikayesinde geçmeden önce sizlere cezeryenin nasıl yapıldığında dair bazı kısa bilgilere değineceğiz.

Cezerye Nasıl Yapılıyor?

Ziya Efendi tarafından üretimi yapılan cezeryelerde geleneksel yöntemler tercih edilmektedir. Cezerye içerisine kıvam verecek olan ürünler nişasta ve lif kaynaklarıdır. İstenen kıvamı tutturmak için lif oranı yüksek olan takoz havuç çeşitleri tercih edilmektedir. Cezerye yapılışı zahmetli olan bir üründür, yapımı ortalama 2 gün kadar sürmektedir. Bu aşamada yapılan işlemler aşağıda listelenmiştir.

  • Cezeryenin ham maddesi olan havuçlar sabahın ilk ışıkları ile tarlalardan toplanıyor. Daha sonra firma fabrikamıza getirilen ürünlerin saç ve uç kısımları kesilerek temizleniyor. Daha sonra profesyonel makinelerde havuçların kabuk kısımları havuçları zedelemeden doğal bir şekilde soyuluyor. Bu aşamadan sonra havuçlara hiçbir şekilde el ile müdahalede bulunulmuyor, yapılan tüm işlemler tam otomatik makineler tarafından yürütülmektedir.
  • Temizlenen havuçlar birkaç parçaya ayrılıyor ve büyük kazanlarda kaynatılıyor. Daha sonra kazanlardan çıkartılan havuçlar dövülerek pürüzsüz bir hale getiriliyor.
  • Kazana tekrar eklenen havuç pürelerinin içerisinde belirli oranda şeker ekleniyor ve kısık ateşte pişirilmeye bırakılıyor. Ortalama 5 saatlik pişme süresinin ardından içerisine isteğe göre Antep Fıstığı, Fındık, Ceviz gibi besinler ekleniyor.
  • İstenilen kıvama getirilen havuç püreleri düz bir mermer yüzeye alınıyor ve üzeri nişastalanıyor. Bu mermer üzerinde ortalama 1 gün süreyle dinlenmeye bırakılan püre dinlenmesinin ardından istenen şekillerde kesiliyor ve paketleniyor.

Adana Cezerye Nereden Alınır

Sizlerde yukarıda verilen işlemlerden geçen cezeryeleri Ziya Efendi markasından kolaylıkla satın alabilirsiniz. Bu içeriğimiz sayesinde sizlere Adana Cezerye Nereden Alınır sorusunun cevabını vermiş olduk. E-ticaret sitesinden vereceğiniz siparişlerin tamamı günlük olarak üretilmiş olan cezeryelerden gönderilmektedir. Bu sayede ülkemizin neresinde olursanız olun en taze cezeryelere kolay bir şekilde erişme imkanına sahip olmuş olursunuz. Tüm bunların yanı sıra Ziya Efendi mağazalarını ziyaret ederek de aramış olduğunuz ürünleri kolaylıkla tedarik edebilirsiniz.

 

AdminAdmin