GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-04-2022 20:14

Kolot Peyniri Kahvaltıda Yenir Mi?

Kolot Peyniri Kahvaltıda Yenir Mi?

Kolot Peyniri Kahvaltıda Yenir Mi?

Kolot Peyniri Kahvaltıda Yenir Mi?

Karadeniz bölgesiyle özdeşleşen mıhlamanın ana malzemesi olan kolot peyniri, sadece kuymakta değil daha pek çok şekilde tüketilebilir. Kuymağa esas lezzetini ve kıvamını vermesi adına en önemli malzemelerden olan kolot peyniri, bu sebeple mıhlama ile özdeşleşmiş ve kimi yörelerde kuymak peyniri olarak da adlandırılmaktadır. Karadeniz’in yüksek yaylalarında beslenen hayvanlardan elde edilen sütlerden üretilen kolot peyniri, yapısı gereği tuzsuz ve kaşar peyniri ile benzerlik gösterir. Ancak her iki peynir arasında da ciddi farklar bulunmaktadır.

Kolot peyniri de tıpkı kaşar peyniri gibi eriyen bir yapıya sahip olması sebebiyle kaşar peynirinin kullanıldığı pek çok yiyeceğin içerisine ilave edilerek kahvaltı sofraları için farklı lezzetler hazırlanabilir. Kolot peynirinin en önemli özelliği, geleneksel üretim süreçlerinden geçerek hazırlanmasıdır. Bunun yanı sıra besleyici otlarla beslenen hayvanların sütlerinden üretilmesi de peyniri hem çok daha faydalı ve besleyici yapmaktadır. Kaşar peyniri ve kolot peyniri her ne kadar benzerlik gösterse de aralarında çeşitli farklılıklar da bulunur. Öyle ki kolot peyniri kaşar peynirine göre daha sarımtırak bir renge sahiptir.

Kolot peyniri kahvaltıda çeşitli şekillerde tüketilebilir

Sıcak ile temas etmesi halinde eriyen kolot peyniri, bu özelliği sayesinde peynir ile tatlandırılan tüm yemekler için oldukça uygun bir seçenektir. Doyurucu olması sebebiyle yemekler için hem lezzetli hem de sağlıklı bir ilave olan kolot peyniri, domates çorbası gibi daha pek çok yemek içerisinde de tüketilebilir. Az tuzlu yapısı ve genellikle eritilerek tüketilmesi sebebiyle kahvaltılarda kullanılıp kullanılmayacağı merak edilen konulardan biridir.

İster yumurtalar içerisinde isterseniz de tel tel ayrılarak sofralarda yerini almaya uygun olan kolot peyniri, özellikle diyet listelerinde de yerini almaya uygundur. Kalsiyum değeri oldukça yüksek olması sebebiyle yetişme çağında olan çocukların da sık sık tüketmesine uygun olan kolot peyniri, çocuklar için sandviç yapılarak da tüketilebilir. Bunun yanı sıra kaşar peynirinin kullanıldığı pizza, pide ve benzer tüm yiyeceklerin içerisinde de tüketilmeye uygun olan kolot peyniri ile yemekleri ve kahvaltı sofralarını daha besleyici hale getirmek mümkündür.

 

 

handehande