GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-04-2022 14:48   Güncelleme : 11-04-2022 13:45

İş Kıyafeti Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

İş Kıyafeti Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

İş Kıyafeti Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

İş Kıyafeti Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

     İş kıyafetleri sanayi restoran hastane gibi alanlarda sağlık hijyen ve güvenlik için giyilen elbiselerdir. Bu iş elbiseleri her sektörde benzer amaç için görünse de farklı amaçlar barındırmaktadır. Mesela aşçılar bu kıyafetleri hijyen bakımından tüy vs. dökülmesin diye kullanırken sanayi sektöründe zararlı maddelerin vücuda teması engellenmesi için giyilebilir.

İş Kıyafetinin Önemi Nedir?

    İş kıyafetleri çalışma alanında daima kullanılması gereken başlıca materyallerdendir. Sanayi gibi büyük sektörlerde bunun önemi gördüğümüz iş kazalarından da anlaşılmaktadır. İş kazaları genellikle ihmalkarlık ve dikkat edilmemesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kereste fabrikaları gibi sıçrayıcı maddelerle çalışanlarda bu kıyafetlere iş gözlüğü ve iş bareti takmaları insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

    Yüksek sesli fabrikalarda ucu sert yapıda olan iş ayakkabılarıyla birlikte sesi azaltmak maksadıyla kulaklık kullanmak da bu iş kıyafetlerini kullanmanın önemini göstermektedir. Eğer ki önlem baştan alınmayıp ihmalkarlık yapılırsa hem işveren hem de işçiler için ağır sonuçlar doğurabilir. Bu ağır sonuçlara örnek vermek gerekirse en önemlisi sağlık sorunlarıdır.

     Yukarıda belirttiğimiz alanlarda tedbir alınmadığı takdirde kereste gibi sıçrayıcı maddelerle uğraşan işçiler için görme kaybı vücut yaralanmaları, sanayi sektörlerinde ağır sakatlıklar, kırık, çıkık gibi kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu kazaların işverenler için sonuçlarına gelirsek işverenlere iş kıyafetlerini giymeleri hususunda uyarı yapmadıklarından ötürü yüklü miktarda tazminat davaları açılabilir. Ayriyeten makinelerde alınmayan önlemler yüzünden herhangi bir işçi yaralanmalarında da iş kazası geçiren kişiye aynı şekilde tazminat davaları ile yüklü miktarda paralar ödemek zorunda kalabilir. Bu iki taraf için de hoş olmayan bir durumdur.

İş Kıyafetlerinin Piyasadaki Kullanımı Nedir?

    İş kıyafetleri önlem için kullanıldığı gibi aynı zamanda firmaların logolarının kıyafetlere basılmasıyla firma kendi reklamını yapabilir. Bu müşteriye olumlu bir geribildirim olmaktadır. Büyük çalışma alanlarında iş kıyafetlerinin çeşitleri ve renkleriyle işçi sınıflarını birbirine karıştırılması engellenebilir.

    Alanında çalışmayan işçiler bu şekilde tespit edilebilir. Bu tespitler küçükmüş gibi görünse de aslında büyük faciaları önleyebilir. Ağır iş yapan fabrikalarda bu sağlık konusunda problem yaşanmaması için yapıldığı gibi diğer sektörlerde mal kalitesini düşürmemek amacıyla herkesin kendi alanında çalışması sağlanabilir.

 

handehande