GÜNDEM
Giriş Tarihi : 16-02-2022 13:39

Cengiz Han Güven’den Doğu Akdeniz ve “İran” uyarısı(!)

Cengiz Han Güven’den Doğu Akdeniz ve “İran” uyarısı(!)

Cengiz Han Güven’den Doğu Akdeniz ve “İran” uyarısı(!)

Cengiz Han Güven’den Doğu Akdeniz ve “İran” uyarısı(!)

Yazar ve Editör Cengiz Han Güven Türkiye-İran ilişkileri üzerine önemli uyarılarda bulundu.

-Güven, verdiği röportajda Türkiye ile İran arasında özellikle son aylarda henüz sarsıntıları yüzeye çıkmamış olan, fakat derinlerde çok ciddi şekilde hareketlenen bir gerginlik fayı bulunduğunu ifade etti.

İran’dan gelen doğalgaz ile ilgili geçici kesintilerin yaşandığı son dönemlere vurgu yapan Güven, Türkiye ile Suriye yakınlaşmasına da İran’ın soğuk baktığını ifade etti.


Türkiye ile Suriye arasında tekrar bir yakınlaşma olduğunda İran’ın bölgesel etkisinin azalacağını söyleyen Güven, bu yakınlaşmanın olması halinde, İran’ın sadece Suriye’de değil, Lübnan ve Filistin’deki etkisinin de Türkiye’nin lehine değişeceğini ifade etti.
Körfez ülkeleri ile İsrail arasındaki normalleşme sürecinde de, Türkiye’nin burada arabulucu konumda olabileceğini de söyleyen Güven, bölgesel barış ve istikrar için Türkiye’nin insiyatif almasını çok önemli olduğunu beyan etti.
Türkiye’nin tüm tarafları aynı masada toplayabilme potansiyelini de işaret eden Güven, İsrail’in İran konusundaki endişelerinin giderilmesi halinde, yılllardır kronik halde bulunan İsrail-Suriye meselesinin de Türkiye öncülüğünde çözülebileceğini vurguladı.

Ayrıca Güven, Suriye’nin Mısır ile olan tarihi ve siyasi bağları itibari ile, Türkiye-Suriye yakınlaşmasının Türkiye’nin Mısır ile de arasının düzelmesine katkı sunacağını ifade etti.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki egemenlik alanlarını genişletebilmesi adına en önemli adımın Şam kilidini açmak olduğunu ifade eden Güven, bu kilidin siyasi ve diplomatik olarak açılması ile birlikte, Türkiye’nin deniz yetki alanlarında da avantajlı hale geleceğini vurguladı.
Türkiye’nin güneyinden başlayıp Suriye, Lübnan, İsrail kıyıları boyunca geniş bir alanda Doğu Akdeniz’in güvenliği ve kalkınması için bir koridora ihtiyaç olduğunu da ifade eden Güven;
Türkiye’nin stratejik ve bölgesel belirleyiciliğinin artması için, bu koridorun Mersin Limanın’dan başlayarak Mısır’ın İskenderiye Limanına kadar bir Hilal şeklinde uzanmasının şart olduğunu söyledi.Güven ayrıca, bu politik adımların gerçekleşebilmesi adına (DAKİT) Doğu Akdeniz Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı’nın “Türkiye merkezli” olarak kurulmasının büyük bir önem taşıdığını ifade etti.

handehande