GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-03-2022 23:17

Yunus Emre Kelkit Petrol Zamları Hakkında Konuştu

Yunus Emre Kelkit Petrol Zamları Hakkında Konuştu

Yunus Emre Kelkit Petrol Zamları Hakkında Konuştu

Yunus Emre Kelkit Petrol Zamları Hakkında Konuştu
Saatler geçmiyor ki petrole yeni zamlar gelmesin. Yunus Emre Kelkit artan petrol zamları ve devamında neler olabileceği hakkında bilgiler verdi. Rusya dünya petrol rezervi sıralamasında 8.ülke. Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş ile petrol fiyatlarını yukarıya doğru çekmekte. Kuşatmanın devam ettiği 14.günde gelen yeni yaptırımlar petrolünde tansiyonunu yükseltmiş durumda. 
Rusya Ukrayna savaşının baş göstermesinden itibaren hızlı yükselişe geçen petrol fiyatları 8 Mart 2022’yi tarihinin en yüksek fiyatı 133 USD seviyesinde kapattı. Artan petrol fiyatları tüm dünyada merakla takip edilirken OPEC’den açıklama geldiğini belirten Yunus Emre Kelkit OPEC’in zamları frenleme konusunda yeterli olmayacağını belirtti.  
OPEC açıklamasında oluşan son gelişmelere karşın önlem alma kararını bildirdi. Artan petrol fiyatları ve talep dengesinin karşılanabilmesi için Nisan ayında petrol üretimini 400 bin varil arttıracağını belirtti.
Kelkit’li konuşmasının devamında Rusya’nın da içinde bulunduğu petrol üreticilerinin brent petrol diğer adıyla tatlı petrol ürettiğini belirtti. Brent petrol akaryakıt olarak en çok tercih edilen tür olduğunu söyleyen Kelkit’li OPEC ülkelerinin çıkarttığı petrol, tuzlu petrol olarak geçmekte. Akaryakıt yapılması için daha fazla işleme tabi tutulması gereken tuzlu petrol bu dönüşümden dolayı daha maliyetli olmaktadır. Bu sebepten petrol fiyatlarının yakın zamanda düşmesine anlamlı bir katkı sağlamayacağı düşüncesindeyim.

handehande