GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-01-2022 19:20   Güncelleme : 31-01-2022 19:20

Toksik İlişkiden Kurtulayım Derken Yaptığımız Hatalar

Toksik İlişkiden Kurtulayım Derken Yaptığımız Hatalar

Toksik İlişkiden Kurtulayım Derken Yaptığımız Hatalar

Toksik İlişkiden Kurtulayım Derken Yaptığımız Hatalar

 

Kendimizi toksik ilişkiden kurtarmak için neleri hatalı yapıyoruz? Toksik ilişki kavramını biraz açmak gerekirse duygusal bütünlüğümüze zarar veren, kendi duygusal gelişimimiz üzerine yol kat etmemizi engelleyen ilişkilere en genel anlamıyla toksik ilişki denir.

Kayseri Psikolog Tuğba Ayzet’e göre;  yaptığımız en büyük hata bize zarar veren kişiden zararını telafi etmesini istemek. “Bak bana ne yaptın!” mantığı. “Bak senin yüzünden ilaca başladım.” , “Bak senin yüzünden psikoloğa gidiyorum”, “Bak senin yüzünden ağlıyorum” demeyi bir kenara bırakıp kendi hayatımızın kendi duygularımızın sorumluluğunu almalıyız. Zarar veren kişi suçsuz demiyorum ancak suçlu kişide takılıp kalmak, onun bizi görmesini beklemek yalnızca bizi ilişkide toksik döngünün içinde bırakacaktır. Aslında bunu anlatmaya çalışıyorum.

Hırsız tabi ki suçlu. Ancak evinizi soyan bir hırsız varsa biz bir ömür o hırsınızn peşinden koşup duramayız öyle değil miydi? Eve yeniden dönmek, evimizi toparlamak, yeni güvenlik alanları oluşturmak zorundayız. Duygumuzu bozan biri üzerinde de “Bak bana ne yaptın?” demek yerine toparlanıp, ayağa kalkıp ben ne hissettim az önce, ben neye öfkelendim? Hayatımın neresinde bu öfkeleri yaşıyorum? Nasıl başa çıkabilirim, kendimi nasıl besleyebilirim gibi sorular kıymetli olandır.

İkincisi ise suçlamak. Kendi beden sağlığımız için bir başkasını suçlamayın. Bazen eşiniz bazen daha yakınınıza anneniz babanız olabilir bu kişi. Yüzleşmek isteyebilirsiniz. Yaralarınızı kusmak istiyor olabilirisiniz çok normal. Ancak yine de başta kendimiz iyileşmemiz lazım

Ailenizden güvendiğiniz birinden yardım alabilirsiniz, etrafınızda fikirlerinize güvendiğiniz  kişilerin görüşlerini alarak. Ya da psikolojik destek alarak üstesinden gelmeye çalışmalısınız.

Kaynak: Kayseri en iyi Psikolog

 

handehande