GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-01-2022 23:30   Güncelleme : 15-01-2022 23:30

Ateş Ölçer Nedir? Ne İşe Yarar?

Ateş Ölçer Nedir? Ne İşe Yarar?

Ateş Ölçer Nedir? Ne İşe Yarar?

Ateş Ölçer Nedir? Ne İşe Yarar?

Ateş ölçer (termometre) sağlık için oldukça önemli olan bir medikal cihazdır. Kendi arasında çeşitliliğe ayrılır. Bunlar;

  • Dijital Ateş Ölçer
  • Temassız Ateş Ölçer
  • Kulak İçi Ateş Ölçer

Dijital ateş ölçerin ucunda metal bir bölüm bulunur. Bu alan vücudun uygun olduğu yere konulur (koltukaltı) bir uyarı sesi ile ölçüm yaptığını uyarır. Kullanım sonrası mutlaka dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Temassız ateş ölçerler kızılötesi sıcaklık ölçümü yapar. Temassız olduğu için toplu ateş ölçer durumlarında hijyenik kullanım sunar.

Kulak içi ateş ölçer genellikte bebek ve çocuklar için tercih edilmektedir. Kulağın iç kısına yerleştirip ölçüm öyle yapılmaktadır.

Ateş ölçer çeşitleri kullanım şekline ve alanına göre farklı olsa da hepsinin amacı aynıdır. Ateş ölçer ne işe yarar sorusunu cevaplayacak olursak; vücut ısını ölçmektir diyebiliriz. Ateş ölçerlerin amacı ani vücut ısısı değişimini tespit etmektir. Özellikle bebek ve çocuklu evlerde mutlaka olması gereken cihazlar arasında yer alır.

Sağlıklı bir insanın vücut sıcaklığı ortalama 37 derecedir. Hastalık durumunda vücut bakterilerle savaştığı için vücut ısısı yükselir. Vücut sıcaklığının 38 derecenin üstüne çıkması hastalık belirtisidir. Bu gibi durumlarda vücut ısısı düzenli olarak ölçülmelidir.

Ateş Ölçer Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ateş ölçer alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanım kolaylığıdır. Örneğin; Civalı ateş ölçer genellikle koltuk altından ölçüm yapar ve birkaç dakika beklenmesi gerekir. Bu durum bebek ve küçük çocukların koltuk altında tutmak istememesi ve hareket halinde oldukları için kullanım açısından zorluk yaratabilir. Dijital ateş ölçerler temas gerektirmeden saniyede sonucu görmenizi sağlar.

Sizde ateş ölçer fiyatları ve çeşitlerini Dermokozmetika’dan inceleyebilir uygun fiyat, hızlı kargo ve kapıda ödeme imkanıyla tek tıkla hemen sahip olabilirsiniz.

handehande