SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-01-2022 16:16   Güncelleme : 06-01-2022 16:16

Boğaziçi Özel Diyaliz Merkezinden Hasta Yakınlarını Sevindiren Uygulama

Boğaziçi Özel Diyaliz Merkezinden Hasta Yakınlarını Sevindiren Uygulama

Boğaziçi Özel Diyaliz Merkezinden Hasta Yakınlarını Sevindiren Uygulama

Boğaziçi Özel Diyaliz Merkezinden Hasta Yakınlarını Sevindiren Uygulama

İstanbul Pendik’te hizmet vermekte olan Boğaziçi özel diyaliz merkezi hastaların ve hasta yakınlarının memnuniyetini düşünerek hayat geçirdiği projelerle sık sık gündeme gelmekte. Merkezin gerçekleştirdiği son proje ise hastaların en büyük yardımcısı hasta yakınlarının rahatı için. Hasta yakınlarının hastalarını beklerken rahat etmeleri için merkez dinlenme ve bekleme odalarını yeniden tasarladı. Bu projesi ile takdir toplayan Pendik özel diyaliz merkezi hasta ve hasta yakınların ilgisini de çekmeyi başardı.

Diyaliz tedavisi uzun süren seansların olduğu bir tedavi şeklidir. Bir seans yaklaşık 4 saat sürerken seans sayısı haftada 4 ila 5 arasında değişmektedir. Bu süre hem hasta hem de hasta yakınları açısından oldukça uzun bir süredir.

Merkezlerde genelde hastaların bu süre içerisindeki rahatları düşünülürken hasat yakınları gözden kaçırılmaktadır. Bu durumu özenle ele alan Boğaziçi özel diyaliz merkezi hasta yakını bekleme salonlarında hasat yakınlarının konforu için ihtiyaç duyabilecekleri tüm imkanları sağlamaya özen gösterdi. Konforlu dinlenme alanları, beklerken sıkılmamaları için wifi ve televizyon ayını hizmeti aynı sıra çay kahve ve çeşitli atıştırmalıkların bulunduğu otomatlarla hasta yakınlarının ihtiyaçları karşılanmaya çalışıldı.

Diyaliz Tedavisinde Hasta Yakınlarının Rolü

Diyaliz tedavisi hasat yaşantısını oldukça değiştiren bir süreçtir. Böbrek yetmezliği sık görülen bir organ yetmezliği türüdür. Bu durum kimi zaman çeşitli hasatlıklar sonucunda yavaş ve aşamalı gelişen bir süreç olsa da çoğu zaman ani bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda hastanın normal yaşam düzeni ve alışkanlıklarında tedaviye uyum için radikal değişiklikler yapılması bir zorunluluktur. Bu zorlukları hasta ile birlikte göğüsleyen yakınları için de durum pek farklı değildir. Hastalık ve diyaliz tedavisi sürecinde hasta yakınlarına çok fazla sorumluluk düşmektedir.

Bu sorumluklar içerisinde en önemlisi hasta ile empati kurarak ona duygusal destek vermektir. Diyaliz tedavisi sürecinde hastalarda normalin dışında hareketler, anksiyete ve öfke gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu davranışlara karşı toleranslı olmak ve hastayı yakından izleyerek gerekirse ruhsal destek almasını sağlamak öncelikle hasta yakınlarının sorumluluğudur. Hasta yakınlarına düşen bir diğer sorumluluk ise hastanın hayatının tedaviye uygun hale getirilmesidir. Bu süreçte hastanın beslenmesi, kişisel hijyeni ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmesi diğer hastalıklardan korunması için ve yaşam kalitesini arttırmak adına oldukça önemlidir.

Kişilerin evlerinde de hijyen kurallarını arttırması, ev ziyaretlerini mümkünse bitirmesi beslenme de hastanın yememesi gereken gıdaları eve sokmaması gibi konular oldukça önemlidir. Boğaziçi Özel diyaliz merkezi hasta yakınlarına bu süreçte rehberlik ederek hem onların hem de hastalarının yanında olmayı başarmaktadır.

Diyaliz Merkezlerinin Hasta Yakınlarına Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

Ülkemizde çok sayıda diyaliz merkezleri bulunmaktadır. Bu diyaliz merkezlerinde genel amaç hastaların en iyi tedaviyi almalarını sağlamaktır: Bu amaçla diyaliz merkezleri sıklıkla hasta konforunu ve tedavi imkanlarını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Ancak konu hasta yakınlarına geldiğinde çoğu merkez bu konuda oldukça yetersiz kalmaktadır. Hasta yakınlarının tedavide hastanın anlaşılması ve hastanın tedaviye uyumunda büyük önemi bulunmaktadır. Bu sebeple merkezlerde hasta yakınlarının konforu ve rahatı da düşünülmelidir.

Seans sırasında rahat edebilecekleri bir ortamın sağlanması, hasta ile olan iletişimlerinin kopmaması için ziyaret imkanları tanınması, bekleme sürecinde vakit geçirebilecekleri eğlence imkanları sağlanması oldukça önemlidir. Bu anlamda modern bir tesis olan Boğaziçi Özel diyaliz merkezinin çok sayıda çalışması bulunmaktadır. Diğer diyaliz merkezler için de örnek teşkil edecek projeleri olan Boğaziçi Özel Diyaliz Merkezi her zaman hasta yakınlarının yanında yer almaktadır.