SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-12-2021 23:32   Güncelleme : 13-12-2021 23:32

Yaşlanmaya karşı aşı

Yaşlanmaya karşı aşı

Japonya'da araştırmacılar, yaşlanma ile biriken ve yakınlarındaki hücreleri de etkileyerek damar sertleşmesi gibi yaşlanma bağlantılı hastalıklara yol açan 'zombi hücreleri' ortadan kaldıran bir aşı geliştirdi. Buna göre, söz konusu aşının yapıldığı farelerde, damar sertleşmesi görülen yerler dahil, zombi hücrelerinin sayısında azalma görüldü.

Araştırma ekibinde yer alan Juntendo Üniversitesi'nden profesör Toru Minamino "Bu aşının damar sertleşmesi, diyabet ve yaşlanma ile bağlantılı diğer hastalıkların tedavisinde kullanılmasını bekleyebiliriz" dedi.

Açıklamaya göre, damar sertleşmesi görülen farelere bu aşı yapıldığında, biriken 'zombi hücrelerin' birçoğu vücuttan atıldı ve hastalığın görüldüğü yerlerde azalma saptandı. Aşının yapıldığı yaşlı farelerdeki yaşlılık belirtilerinin de, aşı yapılmayanlara kıyasla daha yavaş ilerlediği belirtildi.

Söz konusu aşı sayesinde vücudun 'zombi hücrelere' tutunan antikorlar ürettiği, sonrasında da beyaz kan hücrelerinin bu antikorlara yapışarak ölü hücreleri vücuttan attığı belirtiliyor.