EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-12-2021 23:01   Güncelleme : 07-12-2021 23:01

Asgari Ücret için konuşulan rakamlar ve tahminler

Asgari Ücret için konuşulan rakamlar ve tahminler

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı yeni yıldan itibaren uygulanacak asgari ücrete çevrildi. Aralık ayının gelmesi ile birlikte toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısının ardından İşçi ve İşveren sendikalarının beklenti ve talepleri belli oldu. İstenilen ücret ve devletten beklenen talepler dile getirildi. Bugün TÜRK-İŞ ev sahipliğinde ikinci toplantısını gerçekleştirdi ve Tespit Komisyonu sonrasında açıklama geldi.

Yılbaşından itibaren herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır. Yine aynı şekilde bu hafta içinde sayın Cumhurbaşkanımızın sağlık çalışanlarıyla ilgili iyileştirme, seyyanen zamla ilgili düzenleme, öğretmenlik yasasıyla ilgili teklif Meclise geliyor. 3600 ek gösterge gibi, emeklilerin durumunun iyileştirilmesi ve diğer konularla ilgili çalışmalar nihai noktaya geliyor. Meclisteki bu bütçe trafiği geçtikten sonra inşallah bunları halledeceğiz, yoluna koyacağız ve vatandaşımızı asla enflasyonun ortaya çıkardığı bu ağır tablonun altında ezdirmeyeceğiz.

Asgari Ücret zam oranının önümüzdeki hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Bugün gerçekleştirilecek ikinci toplantı ve sonrasında Cuma günü gerçekleştirilecek üçüncü toplantının ardından 2022 yılında uygulanacak olan asgari ücree karar verilmesi bekleniyor

İşçi sendikaları 3.750-4000 TL'lik teklifi uygun görürken İşveren sendikaları ise 3.500-3.750 TL'lik teklife sıcak baktıklarını ifade etti. Kısa süre içerisinde Asgari Ücret zam görüşmelerinin sonlanması bekleniyor. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihin en büyük zammı olacağı açıklamasında bulunarak milyonlarca çalışanın beklentisini yükseltti. Kararın kısa sürede açıklanması bekleniyor.İkinci toplantı ardından TİSK Genel Sekreteri Koç açıklamalarda bulundu, “Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının raporları sunuldu. Üçüncü toplantı Perşembe günü TİSK ev sahipliğinde gerçekleşecek. Orada da çalışmalar, TÜİK’ten gelen raporlar görüşülecek ve değerlendirilecek” diye konuştu.
 

handehande