EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-12-2021 11:25   Güncelleme : 05-12-2021 11:25

Emekli zammı için nefesler tutuldu

Emekli zammı için nefesler tutuldu

2021 senesinin son günlerinde binlerce kişi gözünü Ocak emekli maaş zammı için gelecek son dakika açıklamasına çevirdi. Bu senenin ikinci yarısında TÜİK tarafından duyurulan enflasyon verilerine göre belirlenecek olan zam oranı merakla beklenirken konuyla ilgili olarak "2022 Ocak Emekli maaş zammı ne kadar, kaç TL olacak, ne zaman açıklanacak?" soruları yanıt aramaya başladı. Kesin rakam aralık enflasyonuyla belirlenecek olsa da, konuyla ilgili çeşitli beklentiler gündemde yer alıyor. Peki, Emekli maaş zammı ne kadar, kaç TL olacak, son durum ne?

Dün Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları kasımda yıllık yüzde 21.31 arttı. Aylık artış ise yüzde 3.51 oldu. Kasım enflasyonuyla birlikte hazirandan bu yana 5 aylık enflasyon yüzde 10.48 olarak gerçekleşti.

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin toplu sözleşme zammı ağustosta netleşmişti. Toplu sözleşmeye göre memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarında gelecek yıl 5+7, 2023 yılında da yüzde 8+6 olmak üzere iki yıl boyunca toplamda yüzde 28.62 artış yaşanacak.

Yeni yılda yapılacak zam da haziran ile aralık ayı arasındaki altı aylık enflasyon oranı kadar gerçekleşecek. Aralık enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte SSK, Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam da kesinleşecek.