GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-11-2021 16:48   Güncelleme : 02-11-2021 16:48

İş güvenliği sertifikası

İş güvenliği sertifikası

 

İş güvenliği uzmanı olarak kariyer yapmak isteyen kişilerin gerekli şartları tamamladıktan sonra almaları gereken belgeye iş güvenliği sertifikası adı verilir. Resmi Gazete’de yayımlan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri” başlıklı 6. maddesi ile iş yerlerine iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir.

Gerekli kanun ile birlikte iş güvenliği sertifikası önem kazanmış ve bir meslek dalı olarak yayılmaya başlamıştır. İş güvenliği uzmanlığı sektöründe çalışmayı hedefliyorsanız OSGB firmaları ile görüşmelisiniz. Ekşioğlu OSGB ile iletişime geçebilir ve sertifika eğitimlerine katılabilirsiniz.

İşyerlerinin çalışma ortamına göre iş güvenliği sertifikaları da 3 farklı sınıfa ayrılmıştır. Bu sınıflar A B ve C sınıfları olarak isimlendirilmiştir. Sektöre yönelik çok tehlikeli sınıfta yer alanlar A, Sadece tehlikeli sınıfında bulunanlar B ve az tehlikeli kabul edilen sınıflar ise C olarak ayrıştırılmıştır. Tüm sınıfların aldığı eğitimler de bu noktada farklılaşır. İş güvenliği eğitim programını tamamlayan ve eğitim sonunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olan mimar, mühendis veya Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen/fen-edebiyat fakültesi fizik veya kimya bölüm mezunları veya İş güvenliği teknikerleri İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilmektedir.

İş güvenliği danışmanlığı

İş güvenliği danışmanlığı yasal yönden yapılması gereken mevzuatın uygun olarak yapılıp yapılmadığı, personel belgelendirmeleri, periyodik kontroller, risk değerlendirmeleri, endüstriyel hijyen ölçümleri, iş ve bakım talimatları adına tüm gereklilikleri sağlamaktadır. Bunun dışında İSG toplantılarında alınan düzeltici faaliyetlerin uygunluğunun incelenmesi ile birlikte çalışanların İSG çalışmalarına katılım yöntem ve sonuçlarının incelenmesini ele alır.

İş güvenliği danışmanlığı hizmeti ile sizde kanuni zorunluluklarınızı yerine getirebilir ve olası riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. Daha sağlıklı çalışma koşullarını yaratırken, çalışan güvenliğini sağlamak için Ekşioğlu OSGB İş sağlığı ve güvenliği danışmanlığı ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.