GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-10-2021 12:12   Güncelleme : 28-10-2021 12:12

MİLLETVEKİLİ TUTDERE, SÖZLEŞMEYLE TÜTÜN ALIMI YAPAN ŞİRKETLERİN FİYAT KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

MİLLETVEKİLİ TUTDERE, SÖZLEŞMEYLE TÜTÜN ALIMI YAPAN ŞİRKETLERİN FİYAT KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

 

 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında düşük fiyatlarla sözleşmeli tütün alımı yapan özel şirketlere tepki gösterdi.

 

Milletvekili Tutdere TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında sözleşmeyle tütün alımı yapan firmalara “çiftçilerin alın terinin karşılığını verin,” Tütün Üst Kuruluna ve Tarım Bakanlığı’na ise “görevinizi yapın.” çağrısında bulundu.

 

Tütün Üreticileri Maliyet Artışlarından Dolayı Zor Günler Geçirmektedir

 

Tütün üreticileri başta olmak üzere çiftçilerin girdi maliyetlerinde büyük bir artış yaşandığının altını çizen Milletvekili Tutdere, yaşanan maliyet artışlarından dolayı çiftçilerin zor günlerden geçtiklerini ifade etti.

 

Milletvekili Tutdere, “Seçim bölgem Adıyaman sarmalık tütünle birlikte Ege menşeli sözleşmeli tütün üretiminin de yapıldığı en önemli merkezlerden biridir. Adıyaman'da tütün üreticilerimiz mazot, gübre fiyatları başta olmak üzere gelen zamlar nedeniyle zor günler geçirmektedirler.” dedi.

 

Üreticinin Emeğini Yok Sayan Fiyat Dayatmaları Kabul Edilemez

 

Tütün üreticilerinin zamlar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadığını sözleşmeyle tütün alımı yapan özel şirketlerin düşük fiyat dayatması nedeniyle mağduriyetlerinin daha da arttığını dile getirerek emeği yok sayan bu fiyat dayatmalarının kabul edilemez olduğunun vurguladı.

 

Sözleşme karşılığı tütün alımı yapan firmaların tütün üreticilerine verdiği düşük fiyatlar nedeniyle tütün üreticilerinin hayal kırıklığına uğradığını dile getiren Milletvekili Tutdere, “Üreticilerimiz zorluklara rağmen büyük bir emekle tütünlerini hasat ettiler, satışa hazır hâle getirdiler, ancak iktidarın zamları yetmezmiş gibi bu kez de sözleşme yaptıkları özel şirketlerin düşük fiyat teklifleri nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyorlar. Özel firmaların çiftçilerimizin alın terini, emeğini yok sayan fiyat dayatmaları asla kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

 

Tütün Üreticilerimizin Alın Terinin Karşılığını Verin

 

Sözleşmeyle tütün alımı yapan firmalara “çiftçilerin alın terinin karşılığını verin,” Tütün Üst Kuruluna ve Tarım Bakanlığı’na ise “görevinizi yapın.” çağrısında bulunan Milletvekili Tutdere, “Buradan Adıyaman’da çiftçiyle sözleşme yapan firmalara, Tütün Üst Kuruluna ve Tarım Bakanlığına açıkça çağrıda bulunuyorum: Çiftçimizin alın terinin karşılığını ve hakkını tam ve eksiksiz olarak verin, çiftçimizi mağdur etmeyin, sözleşmeye uygun davranın. Bakanlığı da görevini yapmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.