GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-10-2021 15:22   Güncelleme : 07-10-2021 15:22

‘Bla bla bla vaatleri bırakın, iklim krizine bakın’

Tüm partilerin oy birliği ile onaylanan Paris İklim Anlaşması görüşmelerinde genel kurula seslenen Küresel İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, 18 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg'in sözlerine atıf yaparak, "Sözde liderlerin kulağa harika gelen sözleri iklim krizinde olumlu bir eyleme yol açmıyor. Bla bla bla' vaatleri bırakın, iklim krizine bakın" dedi.

‘Bla bla bla vaatleri bırakın, iklim krizine bakın’

Küresel İklim Değişikliği ve Kuraklıkla Mücadele Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında Glasgow'da 26.sı gerçekleşecek BM İklim Konferansı öncesinde tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de yoğun bir çalışma olduğuna dikkat çekerek Paris İklim Anlaşması'nın onaylanmak üzere Meclis'e gelmesinin olumlu olduğunu fakat süreç ile ilgili kaygıları bulunduğunu dile getirdi.

GRETA HAKSIZ DİYEBİLİR MİYİZ?

Paris İklim Anlaşması'na ilişkin yasa dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Anlaşmanın Meclis'teki komisyon görüşmelerinde Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar'ın yaptığı “Milletvekillerimizle beraber hazırlayacağımız bir iklim kanunu gerekiyor” çağrısını değerlendiren Milletvekili Süllü, “Geçtiğimiz hafta Milano'da ‘İklim İçin Gençlik’ zirvesinde iklim aktivisti 18 yaşındaki Greta Thunberg kürsüye çıkarak, yeşil ekonomi ‘bla bla bla’, 2050'de sıfır emisyon ‘bla bla bla’,  ‘başka bir gezegen yok, bla bla bla’  diyerek politika yapıcıların yıllardır ‘boş konuştuğunu’, sözde liderlerin kulağa harika gelen sözlerinin iklim krizinde olumlu bir eyleme yol açmadığını söyledi.  Greta haksız diyebilir miyiz?  İklim konusunda gerçekleştirilen toplantılar, taraflar arası iklim konferanslarında Greta'nın bla bla dediği büyük laflar edilerek görüşmeler gerçekleşiyor. Liderler, iç politikada iklim krizini bolca malzeme olarak kullanıyor. Sonuç: Atmosferde rekor kıran karbon emisyonu oranı, mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar, değişen yağış rejimleri ve afetlerde ölen ya da yerlerinden olanların haberleri. Bu kadar maden talanı varken, orman alanları ve su kaynakları yok edilirken, termik santrallar çalışırken, HES'ler yapılırken, kömür tüketimi devam ederken, uygulamaya bakmak gerekiyor. Paris İklim Anlaşması'nı onayladık ama buna uygun hareket etmek gerekiyor” dedi.

 

pilgrimpilgrim