GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-10-2021 22:41   Güncelleme : 06-10-2021 22:41

Yellen’den küresel vergi açıklaması: 2022’ye kadar hazır olmaz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel vergi anlaşması ile ilgili yaptığı açıklamada, anlaşmanın 2022 baharına kadar milletvekilleri tarafından değerlendirilmeye hazır olmayabileceğini belirtti.

Yellen’den küresel vergi açıklaması: 2022’ye kadar hazır olmaz

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bugün küresel vergi anlaşması ile ilgili yaptığı açıklamada, dünya ülkelerinin çok uluslu şirketleri vergilendirmesine izin veren mekanizmanın 2022 baharına kadar milletvekilleri tarafından değerlendirilmeye hazır olmayabileceğini söyledi.

KONGREYİ İKNA ETMEYE ÇALIŞACAKLAR

ABD Kongresi küresel vergi anlaşması konusunda ikiye bölünmüş durumda.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının bu hafta sonu imzaladıkları anlaşmaya ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin kongreyi nasıl ikna edeceği merak konusu.

Yellen konu ile ilgili yaptığı konuşmada düzenleme için destekleyici mesajlar vererek, “Bu anlaşma, ‘en düşük vergi oranını kim sunabilir?’ sorusunu sormak yerine, tüm ülkelerimizin ekonomik temeller, iş gücünün becerisi, yenilik yapma kapasitesi ve yasal ve ekonomik kurumların gücü temel alınarak rekabet etmesine izin verecektir.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası anlaşmaların onayı için kongrede üçte ikilik çoğunluğun gerektiği hatırlatılan Yellen konu ile ilgili sorulara, “2022 baharında hazır olabiliriz. Bu noktada uygulanabilirlik için neyin gerekli olduğunu belirlemeye çalışacağız” dedi.

 

pilgrimpilgrim