GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-09-2021 23:46   Güncelleme : 30-09-2021 23:46

Hükümet temerrüt ve kapanma riski ile karşı karşıya

ABD Temsilciler Meclisi ABD borç limitini askıya alacak bir yasa tasarısını onayladı. Senatoya gidecek yasanın Cumhuriyetçiler tarafından engellenmesi bekleniyor.

Hükümet temerrüt ve kapanma riski ile karşı karşıya

ABD’nin borçlanma limitini 17 Aralık 2022’ye kadar askıya alacak yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisinde 219 oyla kabul edildi. Yasanın bir sonraki adresi Senato olacak. Burada ise Cumhuriyetçilerin sert engellemeleri ile karşı karşıya kalması bekleniyor.

ABD TEMERRÜDE DÜŞEBİLİR

Senato borç limitini Hazine Bakanı Yellen’in işaret ettiği 18 Ekim tarihinden önce askıya almaz veya yükseltmezse, hükümet finansal piyasaları çökertebilecek bir temerrüt riskiyle karşı karşıya kalabilir.

ABD Temsilciler Meclisi federal hükümetin kapanmasını önleyecek ve borç limitini askıya alacak geçici bütçe tasarısını geçen hafta da onaylamış, ardından Demokratlar, pazartesi günü Senato’daki Cumhuriyetçilerin muhalefetiyle karşılaşmıştı.

Borç limitini yükseltmek için oy kullanmayı reddeden Cumhuriyetçiler sadece hükümeti finanse etmek için oy kullanmak istiyor.

ABD hükümeti tarihi bir temerrüde yol açabilecek 28,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşma tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.

HÜKÜMETİN KAPANMASI NEDİR?

ABD siyasal sisteminde hükümet organlarına yada programlarına federal bütçe sağlayacak bir kanun teklifi Temsilciler Meclisi ve Senato olmak üzere iki ayrı meclisten oluşan Kongre’den geçmediği takdirde “shutdown” olarak bilinen hükümetin kapanması durumu ortaya çıkıyor.

pilgrimpilgrim