GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-09-2021 00:08   Güncelleme : 28-09-2021 00:08

İngiltere’de kriz büyüyor: Başbakan, orduyu devreye sokabilir

İngiltere'de sürücü sıkıntısının neden olduğu akaryakıt ve gıda krizi büyüyor. Ortaya çıkan kriz nedeniyle, benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar oluşurken, Başbakan Boris Johnson'un orduyu devreye sokması bekleniyor. Öte yandan, ülkede yaşanan bu durumun gıda sektörünü de etkilemesi nedeniyle Noel'de hindi krizi yaşanabilir...

İngiltere’de kriz büyüyor: Başbakan, orduyu devreye sokabilir

İngiltere’de kamyon ve TIR sürücüsü eksikliği nedeniyle yaşanan akaryakıt krizi büyüyor. Brexit sonrası bir çok Avrupa vatandaşının İngiltere'den ayrılması üzerine ülkede nakliye sektörü en zor dönemlerinden birini yaşıyor. İngiltere'de ortaya çıkan şoför eksikliği nedeniyle, büyük petrol firmaları istasyonlarını kaparken, ordunun devreye girmesinin gündemde olduğu açıklandı.

80 TANKERLİK KONVOY

Başbakan Boris Johnson, bugün bakanlar ve sektörün ileri gelenleriyle bir araya gelerek bir acil durum planı açıklayacak. Escalin Operasyonu’ olarak adlandırılacak operasyonun çıkış noktası, anlaşmasız Brexit yaşanması durumunda tedarik yardımı için devreye ordunun girmesini ve yüzlerce askerin 80 tankerlik bir tedarik konvoyu oluşturmasını ön görüyordu.

Hükümet, çözüm için yaklaşık 5 bin şoföre geçici vize verilmesi kararı aldığını açıklamıştı. Ancak muhalefet, bu çözümü yeterli görmezken, ülkedeki sorunlara çözüm olmadığının da altını çiziyor.

NOEL’DE HİNDİ SIKINTISI YAŞANABİLİR 

Öte yandan, vize sıkıntıları nedeniyle gıda tedarikinde de sıkıntılar yaşanıyor. Çiftçiler ülke dışından işçi istihdamı için vize değişikliklerinin çok geç yapılması nedeniyle Noel’de hindi sıkıntısı yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

İngiltere’de Noel zamanı geleneksel olarak hindi tüketiliyor. Kümes hayvanları derneği, büyük üreticilerin ürünleri işleme koyacak yeterli sayıda çalışan olmadığı gerekçesiyle üretim kapasitesini azalttıklarını söyledi.

 

pilgrimpilgrim