GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-09-2021 16:50   Güncelleme : 25-09-2021 16:50

Dubai’de Şirket Nasıl Kurulur?

Dubai’de Şirket Nasıl Kurulur?

Dubai’de Şirket Nasıl Kurulur?

 

Dubai şirket kurulumu açısından yabancı sermayeye ve yatırımcıya çok değer veren bir ülkedir. Pek çok avantajı ile yabancı yatırımcının da dikkatini çeken Dubai’de şirket kurma detaylarını bu yazımızda inceleyebilirsiniz. Birleşik Arap Emirlikleri içerisindeki tüm emirliklerde ticari faaliyetlerini yürütmek isteyen kişiler şirket açılışlarını Dubai’de yaparak dünyanın en zengin ülkelerinden birinde şirket kurulumu şansına sahip olabilirler.

Dubai’de şirket kurmak için gümrük vergisi veya kurumlar vergisi ödemesi yapılmamaktadır. Ayrıca yatırımcının kişisel gelirine uygulanan herhangi bir gelir vergisi de yer almamaktadır. Pek çok vergi muafiyetinin bulunması nedeniyle Dubai yabancı yatırımcının dikkatini çeken önemli yatırım noktalarından biri haline gelmekte ve Türk yatırımcının ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

Dubai Şirket Kurmak İçin DED Başvurusu Nedir?

Dubai şirket kurmak için harika fırsatlar sunan bir ülkedir. Ancak bir sermayeci olarak Dubai’de şirket kurmak ve yatırım yapmak için bazı prosedürlerin sağlanması gerekmektedir. Öncelikle Dubai’de şirket kurmak için yapılması gereken ilk adım Dubai Economic Development yani DED kurumuna şirketinizin tescil ettirilmesi gerekmektedir. Bu adım gerçekleşmediği sürece Dubai’de şirket kurmak mümkün değildir.

Bu işlemde bir çok adım bulunmaktadır: Bu adımlar şirket kurmak için gerekli adımların başında yer almaktadır. İlk olarak işletme aktivitesinin seçim işlemi yapılmalı. Ardından şirketin hukuki yapısı seçilmelidir. Daha sonra da ticari unvanı seçilen şirketin ana sözleşmesi ya da yerel hizmet temsilcilik sözleşmesi hazırlanmalıdır. Daha sonra işletme yeri belirlenmeli gerekli onaylar alındıktan sonra lisansın teslim alınması işlemi gerçekleştirilmektedir. Tüm bu adımların sağlanmasının ardından Dubai’de şirket kurma işlemleri gerçekleşmiş olur.

Yurtdışında Yatırım Yapmak

Yurtdışında şirket kurmak ülkemizin ekonomik durumu göz önüne alındığında pek çok yerli yatırımcının yöneldiği bir faaliyet olarak görülebilmektedir. Elbette ki yatırım yapabilmek için önemli miktarda bir sermayeye sahip olmak da gerekmektedir. Sermaye gerekliliğini sağlayan yatırımcılar dünyanın en önde gelen ve en zengin şehirlerinden biri olan Dubai’de yatırımlarını gerçekleştirerek ülkemizde sağlayabilecekleri kalkınmadan çok daha büyük bir kalkınma elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu noktada BAE hükümetleri de yatırımcıya olan yasal desteklerini sürdürmektedir.

Vadi SağdıçVadi Sağdıç