GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-09-2021 20:56   Güncelleme : 24-09-2021 20:56

‘TEKNEYİ KAÇAKÇILARIN TEHDİDİ YÜZÜNDEN KULLANDIM’

Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında, 3 yıl önce, 7'si çocuk 9 kaçak göçmenin hayatını kaybettiği bot faciası davasında; 2 sanığa 7'şer kez müebbedin yanı sıra 57'şer yıl 6'şar ay, suça sürüklenen çocuk M.S.E.'ye de toplam 113 yıl hapis cezası verildi.

‘TEKNEYİ KAÇAKÇILARIN TEHDİDİ YÜZÜNDEN KULLANDIM’

Sahil Güvenlik’e, 9 Ağustos 2018’de saat 03.30 sıralarında, Kuşadası açıklarında kaçak göçmen botunun battığı ihbarı yapıldı.

Bölgeye Sahil Güvenlik, uçak, helikopter ve bot ile ekipler sevk edildi. Uçakla yerleri belirlenen kaçak göçmenler için arama-kurtarma çalışması başlatıldı.

3’ü Irak, 1’i Suriye uyruklu 4 kaçak göçmen kurtarıldı. 7’si çocuk, 2’si kadın 9 Irak uyruklu kaçak göçmenin ise cansız bedenlerine ulaşıldı.

İzmir Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından cenazeler, toprağa verildi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, o dönem 15 yaşında olan Suriye uyruklu M.S.E., Ozan Sarıkaya (31) ve Suriyeli Ali Alşeyh Assad (25) gözaltına alındı.

Adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Hazırlanan iddianamede; sanıkların, mağdurlara can yeleği giydirmediklerine, bunun üzerine yolculuk yapmak istemeyenleri tehdit edip, zorla tekneye bindirdiklerine yer verildi.

İddianamede; tutuklu sanıkların ‘olası kast ile öldürme’, ‘göçmen kaçakçılığı yapma’ ve ‘çocuğu olası kast ile öldürme’ suçlarından cezalandırılmaları istendi

. İddianame, Söke 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi.

‘TEKNEYİ KAÇAKÇILARIN TEHDİDİ YÜZÜNDEN KULLANDIM’

Yargılamada M.S.E., kendisine zorla tekne kullandırıldığını, göçmen kaçakçısı olmadığını öne sürerek, “Ağabeyim daha önce kaçak yollardan Yunanistan’a gitti. Ben de onun yanına gitmek için göçmen kaçakçılarıyla irtibat kurdum. Kuşadası’na geldik ve bir bota bindik. Denize açıldıktan kısa bir süre sonra geri döndük. Botta Iraklı 2 aile de vardı. Aynı gece yeniden sahile geldik. Saat 03.30 saatlerinde başka bir tekneye bindik. Tekneyi kullanmamı söylediler. Kullanamayacağımı söylediğimde Ozan Sarıkaya, ‘Seni bıçaklarım’ diyerek tehdit etti. Bizlere can yeleği de vermediler. Açıldıktan 20 dakika sonra dalga çıktı ve alabora olduk. Tekneyi, göçmen kaçakçılarının tehdidi yüzünden kullanmak zorunda kaldım. Tek amacım ağabeyimin yanına gitmekti” dedi.

 

pilgrimpilgrim