GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-09-2021 21:17   Güncelleme : 09-09-2021 21:17

Türkiye yatırımcılar için dünyanın en kârlı ve güvenli limanı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de yatırım yapan herkesin kazandığını belirterek “Ülkemiz güçlü finans sistemi, istikrarlı makroekonomik yapısı ve cazip teşvikleriyle yatırımcılar için dünyanın en karlı ve güvenli limanı” dedi.

Türkiye yatırımcılar için dünyanın en kârlı ve güvenli limanı

Özellikle yüksek teknolojili sektörlerde faaliyet gösteren küresel şirketlere seslenen Bakan Varank, “Üretim ve Ar-Ge yatırımları yapmak üzere Türkiye’ye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde faaliyet gösteren lastik fabrikasının 15 milyon dolar yatırım yaptığı yeni Ar-Ge merkezinin açılışına katıldı.

 

Törene Bakan Varank ile birlikte Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İtalya Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, Promoteon Tyre Group Genel Müdürvekili Roberto Righi, Prometeon Tyre Group Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Global Direktör Alexandre Bregantin, Prometeon Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander ve çok sayıda davetli katıldı.

75 ÜLKENİN MERKEZ ÜSSÜ

Firmanın 75 ülkeyi kapsayan Türkiye-Orta Doğu-Rusya bölgesinin idari üssü konumundaki Kocaeli fabrikasında kurulan Ar-Ge merkezinde yakıt tüketimini ve karbondioksit emisyonlarını azaltan yeni lastik teknolojileri geliştirmek için çalışılacak.

Ayrıca merkezde yüzde 100 sürdürülebilir materyallerle üretim için hammadde tüketimi, sanal modelleme ile test ürünü sayısını azaltma, ömrünü tamamlamış olan lastiği hammadde olarak geri dönüştürme ile fosil ve yenilenebilir materyal kullanımına yönelik geliştirme çalışmaları yapılacak.

Gelecek 10 yılda araçların kullanmaya başlayacağı hidrojen ve elektrikli motorlar içinse orijinal ekipman üreticisi olan ağır vasıta ve şehir içi otobüs üreticileri ile ortak projeler yürütülecek.