SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-09-2021 10:03   Güncelleme : 11-09-2021 12:43

Zorunlu tutulan PCR testleri yeni kazanç kapısı oldu

Birçok sektörün aktif olarak çalışmaya başlaması ve okulların açılması ile aşı olmayanlar için bazı zorunluluklar gündeme geldi. Aşı olmayanlar için haftada iki kez PCR testi yaptırma zorunluluğu sahte test yapan firmaların da artmasına neden oldu.

Zorunlu tutulan PCR testleri yeni kazanç kapısı oldu

6 Eylül itibarıyla Türkiye'de yeni önlemler kapsamında pek çok alanda aşı olmayanlar için negatif PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu zorunluluk beraberinde sahte PCR testi düzenleyen şirketleri getirdi. Söz konusu sözde şirketler, "Pozitif olsanız bile sonucunuz negatif çıkacak" diye garanti verirken, işlem ücretinin ise 300 lira olduğu belirtildi.

Ülkemizde yaklaşık olarak 16 milyon insan henüz hiç aşı olmadı. Bu durum aşı olan kesimi korumak adına önemli bir risk olarak görülüyor. Bu nedenle alınan önlemler de önemli gelişmeler yaşandı. Ve toplu alanlar ile yolculuklarda 6 Eylül itibarıyla 'negatif PCR testi' şartı getirildi. Aşı olmayan vatandaşlar konser, tiyatro, sinema gibi etkinliklere katılmak ve uçak veya otobüsle şehirlerarası yolculuk yapmak isterlerse PCR testi yaptırmak zorunda kalacak.

Negatif sonuçlu PCR testleri 300 lira

PCR testi zorunluluğu halk sağlığını düşünmeyen sahtekarları harekete geçirdi. Ve bazı test yapacağını söyleyen kurumlar, 300 lira karşılığında negatif test sağlayacaklarını belirtiyorlar. Ayrıca şirketler, "Pozitif olsanız bile sonucunuz negatif çıkar" garantisi de veriyor.