EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-09-2021 09:56   Güncelleme : 11-09-2021 12:43

Müteahhitlerden boykot kararı geldi; İnşaatlar 15 gün süre ile durduruldu

Aylardır çimento fiyatlarında yaşanan önlenemez yükselmeler müteahhitlerin gündemindeydi. Çimento fiyatlarında gerekli indirimlerin yapılmaması durumunda iş bırakacakları sinyalleri veren müteahhitler bugün itibari ile boykota başladı.

Müteahhitlerden boykot kararı geldi; İnşaatlar 15 gün süre ile durduruldu

İnşaat sektörü aylardır yükselen çimento fiyatlarından yakınıyordu. Ve fiyatların makul seviyelere düşmemesi halinde iş bırakacaklarının sinyalleri veriliyordu. bugün itibarıyla tüm müteahhitler boykota başladı. Türkiye genelinde 24 Eylül'e kadar yapılan tüm inşaat faaliyetleri durduruldu.

Bu kararın sinyalleri ağustos ayında verilmeye başlanmıştı. Ve ağustos ayı ortasında tüm müteahhitler grev kararı almıştı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu'nun (İMKON) daha önceden sinyalini verdiği o boykot bugün hayat geçti. 15 gün sürecek boykot, 24 Eylül'de son bulacak. O zaman kadar yapılan tüm inşaat faaliyetleri durduruldu.

Çimento artışı müteahhitleri zor durumda bırakıyor

Son bir yılda çimento fiyatlarındaki artışın yüzde 200'e yaklaştı. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu fiyatlar düşmezse inşaatları durduracaklarını açıklamıştı. Çimento sektöründen ise "Kimse çimento sektörünü kendi çıkarları için hedef gösteremez" denilmişti. TÜRKÇİMENTO ve Çimento Endüstri İşverenleri Sendikası'nın (ÇEİS) açıklamasında, müteahhitlerin açıkladığı rakamların gerçek olmadığı belirtilmişti.