EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-09-2021 00:57   Güncelleme : 08-09-2021 00:57

İlk kez bir ülkenin resmi para birimi oldu

Orta Amerika ülkesi El Salvador'da kripto paralar için tarihi bir gün yaşanıyor. El Salvador'da Bitcoin’in resmi para birimi olmasını kabul eden yasa bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Böylece dünyada ilk kez bir devlet, bir kripto parayı yasal ödeme aracı olarak kabul etmiş oldu.

İlk kez bir ülkenin resmi para birimi oldu

Artık 6,5 milyon nüfuslu ülkede ABD dolarının yanı sıra Bitcoin de ödeme aracı olarak kullanabilecek.

HERKESE 30 DOLARLIK BITCOİN

Hükümet piyasayı desteklemek amacıyla her vatandaşa 30 dolarlık Bitcoin verdi. Bu bitcoinlere ise hükümetin Chivo isimli dijital cüzdanını indirerek kimlik numaraları aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Yeni yasaya göre Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak. Ülkede güncel değeri ile 155 bin dolar civarında olan 3 Bitcoinlik yatırım yapan yabancılara oturma izni verilecek.

Ayrıca hükümet Bitcoin yatırımlarını desteklemek için 150 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu açıkladı.

ATM’LER KURULDU

Ülkede geçtiğimiz hafta, vatandaşların kripto varlıkları ABD dolarına dönüştürebilmesi için Bitcoin ATM'leri de kuruldu.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin elinde 400 Bitcoin olduğunu açıkladı. Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamada bugün 200 coin satın aldıklarını ve toplamda 400 adet Bitcoin’e sahip olduklarını açıkladı. Bu paranın güncel değeri yaklaşık 20 milyon 930 bin dolar.