SAĞLIK
Giriş Tarihi : 07-09-2021 09:16   Güncelleme : 11-09-2021 12:43

Yeni mutasyon endişesi! 20 ülkenin sağlık bakanı bir araya geldi

İtalya’nın başkenti Roma’da G20 Sağlık Bakanları Toplantısı düzenlendi. Toplantı yoksul ülkelere desteğin artırılması ve söz konusu ülkelere daha fazla Covid-19 aşısı gönderilmesini içeren “Roma Bildirisi”nin kabul edilmesi ile sona erdi.

Yeni mutasyon endişesi! 20 ülkenin sağlık bakanı bir araya geldi

İtalya’nın başkenti Roma'da 2 gün süren G20 Sağlık Bakanları Toplantısı sona erdi. Ve tüm gözler toplantıda alınan kararlara çevrildi. Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza yaptığı açıklamada aşısız toplumların kalıyor olmasının yeni mutasyonlara neden olacağını ve bu durumun herkese zarar vereceğini belirtti. Bu düşünceden yola çıkan kurul yoksul ülkelere desteğin artırılması ve söz konusu ülkelere daha fazla Covid-19 aşısı gönderilmesini içeren “Roma Bildirisi”ni kabul etti.

Yeni mutasyon korkusu tüm dünyayı sardı

Roma’da yapılan G20 Sağlık Bakanları Toplantısında önemli noktalara değinildi. Dünyadaki aşı eşitsizliğinin çok fazla olduğunu ve sürdürülebilir olmadığını, dünyanın bir kısmının aşısız bırakılmasının yeni mutasyonlara neden olacağını ve herkese zarar vereceğini konuları gündemde idi.

Toplantının ardından açıklama yapan İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza “Mesajımız çok açık, aşı kampanyasında kimse geride bırakılmamalıdır” ifadelerini kullanan Speranza, En güçlü ülkeler önemli kaynaklara yatırım yapmaya ve en kırılgan olanlara aşı göndermeye kararlılar. Bu sistemi ikili olarak ve COVAX’tan başlayarak uluslararası platformlar aracılığıyla güçlendirmeliyiz” dedi. Ve sözlerine “Aşıyı tüm dünyaya ulaştırmak istiyoruz ve gerekli yatırımları yapacağız. Yeterli olacak mı? Daha fazlası gerekecek mi? Dünya ülkeleri bu yönde taahhütte bulunuyor” dedi.