GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-09-2021 13:56   Güncelleme : 01-09-2021 15:24

Avukat Murat Aydar’dan Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Birbirini seven ve evlilik kurumuna başvuran hiçbir çift boşanmak niyeti taşımaz. Ancak süreç içerisinde yaşanan olaylar, tartışmalar ve çiftler arası uyuşmazlık zaman zaman evliliğin sıhhatli bir şekilde idamesine el vermez

Avukat Murat Aydar’dan Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bu gibi durumlarda çiftler yıpratıcı bir süreç yaşamamak adına anlaşmalı boşanma davası için işlemlere başlamaktadır. Anlaşmalı boşanma davasında; mal varlıkları, çocuklar ve diğer tüm konularda mutabık kalırlar. Dava süreci başlamadan önce bir protokol yani anlaşmalı boşanma davası dilekçesi hazırlanır. Bu dilekçede bazı şekil şartları olduğu gibi yazılı olarak be kurallara uyularak hazırlanması elzemdir. Avukat Murat Aydar Püf noktalarını değerlendirdi.

Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi Örneği
 Evlilik kurumunu sonlandırmakta hem fikir olan çiftlerin anlaşarak boşanması için bazı şartları yerine getirmiş olmaları gerekir. Kısaca bu şartlar:
Bir yıl ve üzerinde evli kalınması
Tarafların mahkemeye birlikte başvurması yahut açılan davanın diğer birey tarafından kabul edilmesi
Tarafların hür iradesi ile karar verdiğinin hâkim tarafından anlaşılması
Tarafların gerek çocukların velayeti ile ilgili gerekse boşanmanın maddi neticeleri ile ilgili ortak bir kararda buluşması ve kararın hâkim tarafından kabul edilmesi
Şeklindedir. Bu şartların mevcut olduğu çiftler, sürecin sıhhatini sağlamak ve doğabilecek olası uyuşmazlıkları ortadan kaldırmak adına anlaşmalı boşanma dava dilekçesi örneği arayışına girmektedir. Yazılı olarak hazırlanması gereken bu dilekçede şu unsurlar yer almalıdır. Şöyle ki:
Davacı Adı

 1. Kimlik Numarası
 2. Adres
 3. Davalı Adı
 4. Kimlik Numarası
 5. Adresi
 6. Davanın Konusu
 7. İzah/Açıklama
 8. Netice
 9. Davacı
 10. İsim ve Soy İsim
 11. İmza

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ve protokol örneği olarak bilinen belgenin unsurları bu şekildedir. 
Anlaşmalı Boşanma Dava Dilekçesi Nasıl Yazılır?
Nikah ile birlikteliklerini resmileştiren ancak kimi sebeplerden dolayı boşanmak isteyen çiftlerin anlaşmaları halinde dilekçe yazılması gereklidir. Peki, anlaşmalı boşanma dava dilekçesi nasıl yazılır? Dilekçenin konusunda, bilgilerinde veya sürecin herhangi bir aşamasında yapılan hata arzu edilen sonucun gerçekleşmesini önleyebilir. Bu nedenle gerek dilekçenin yazılması gerek boşanma sürecinde konunun uzmanı ile hareket etmek lehte sonuçlar verecektir. Boşanma avukatı Murat Aydar işte bu noktada devreye girmekte ve bireylerin menfaat kaybı yaşamasını önlemektedir. 
Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi avukatsız nasıl hazırlanır diye merak edip yeterli bilgi olmadan yapılan bu girişimler bireyi yanlışa sevk etmekte ve neticede hazırlanan dilekçenin hâkim tarafından reddedilmesiyle sonuçlanmaktadır. Bu itibarla her iş işte olduğu gibi liyakat sahibi bir uzman ile birlikte hareket etmek, doğabilecek olumsuz sonuçların engellenmesinde zaruridir.