GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-08-2021 12:00   Güncelleme : 24-08-2021 12:00

ŞİRKETLERE VERGİ İNDİRİMİ, VATANDAŞA ZAM!

ŞİRKETLERE VERGİ İNDİRİMİ, VATANDAŞA ZAM!

ŞİRKETLERE VERGİ İNDİRİMİ, VATANDAŞA ZAM!

 

 

CHP İzmir Milletvekili Özcan PURÇU, pandemi döneminde zorluk yaşadıkları bahanesiyle elektrik şirketlerine yapılacak 3 milyar liralık yardımı Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Purçu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, pandemi yardımının neden elektrik faturalarına zam üstüne zam yapılan vatandaşlara değil de büyük sermayeli elektrik dağıtım şirketlerine yapıldığını sordu.

 

“CHP İKTİDARINDA VATANDAŞ RAHAT BİR NEFES ALACAK”

 

“Elektrik-su-doğalgaza üst üste yapılan zamlar yüzünden ülkenin geldiği hale bakın! Esnafımızın 25 metrekarelik dükkanına gelen elektrik faturası 4200 tl!” diye açıklama yapan Purçu, “Her ay yapılan zamlardan esnaf artık belini doğrultamıyor! Saray iktidarının esnafımızı, vatandaşımızı hiçbir şekilde düşünmediği ortadadır. Elektrik zamlarında gelinen nokta ortada. CHP iktidarında öncelikle elektrik – su – doğalgaz faturalarına eklenen zamları kaldırarak fatura bedellerini düşüreceğiz! Ayrıca, toplumdaki her kesimin dezavantajlı olduğu alana ilişkin ayrı ayrı düzenlemeler yapacağız. Bu toplum iyi bir yönetimi hak ediyor! CHP iktidarında ülke nasıl yönetilir, esnaf nasıl kazanç elde eder, kalkınma nasıl gerçekleşir göreceksiniz.” Söyleriyle CHP iktidarında ekonomik kalkınma için nasıl bir politika izleneceğini ifade ederek, AKP iktidarında artık sorunların katlanarak arttığının altını çizdi.

 

CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ ÖZCAN PURÇU’NUN SORU ÖNERGESİNDE YER ALAN SORULAR:

 

  1. Son dört yıl içerisinde elektrik fiyatlarının %83,6 oranında zamlanmış olmasının gerekçesi nedir?
  2. Söz konusu elektrik dağıtım şirketlerine yapılan yaklaşık 3 milyar TL tutarındaki indirim miktarının aynı oranda vatandaşların elektrik faturasına yansıtılmamış olmasının gerekçesi nedir?
  3. Sermayeleri oldukça geniş olan elektrik dağıtım şirketlerinin, pandemi döneminde ne gibi zorluklar yaşamış olduğu öngörülmektedir? Pandemi yardımları için öncelikli grubun vatandaşlar olması gerekmez midir?
  4. Bakanlık olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının elektrik faturalarına yansıyan elektrik ücretinde indirim yapılması yönünde bir planlamanız var mıdır?
  5. Bu indirim miktarı yüzde olarak ne kadar yapılacaktır? Söz konusu indirim uygulamasının ne zaman yapılması planlanmaktadır?
  6. Bakanlık olarak, pandemi döneminde küçük işletme ve dükkan sahibi olan esnafların elektrik faturalarına yansıyan elektrik ücretinde indirim yapılması yönünde bir planlamanız var mıdır?
  7. Bu indirim miktarı yüzde olarak ne kadar yapılacaktır? Söz konusu indirim uygulamasının ne zaman yapılması planlanmaktadır?
  8. Pandemi döneminde artan yoksulluk, işsizlik ve geçim sıkıntısının önlenmesi adına, bakanlık olarak yürütmeyi planladığınız çalışmalar var mıdır? Varsa bu çalışmaların detayları nelerdir?

 

Vadi SağdıçVadi Sağdıç