GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-08-2021 11:53   Güncelleme : 23-08-2021 11:53

2030’DA KİMSENİN AKLINA GELMEYECEK 1.8 MİLYON KİŞİLİK YENİ İŞ POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKACAK!

2030’DA KİMSENİN AKLINA GELMEYECEK 1.8 MİLYON KİŞİLİK YENİ İŞ POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKACAK!

2030’DA KİMSENİN AKLINA GELMEYECEK 1.8 MİLYON KİŞİLİK YENİ İŞ POTANSİYELİ ORTAYA ÇIKACAK!

 

 

 

 

Yeni nesil içerik platformu Accessland’in kurucusu Nihal Temur ‘Geçmişte belki de her 10 yılda bir görülen teknolojinin değişim ve dönüşümünü şimdi neredeyse göz açıp kapatıncaya kadar yaşıyoruz. Bugün okula gitmeye başlayan çocukların ileride sahip olacakları mesleklerin %65’i bugünün dünyasında yok. Dolayısı ile geleceğin iş dünyasına kendimizi ve insanlığı hazırlamak gerekiyor” dedi.

 

 

Dijital içerik platformu Accessland’in kurucusu Nihal Temur “Dijitalleşme süreci hem görünür tarafta hem de arka planda birçok yeni iş alanı ortaya çıkardı. Önümüzdeki 10 sene içerisinde temel ve fiziki becerilere olan ihtiyaç düşüş gösterecekken yüksek bilişsel, sosyal ve teknolojik becerilere olan talebin artacağını.” belirtti. Türkiye’de 2030 senesine kadar 3,1 milyon kişi için yeni iş, toplamda da 36,4 milyon kişilik çalışma gücüne ihtiyaç duyulacağının altını çizen Nihal Temur “Artık her iş için ciddi bir rekabet var. Eskiden ikinci bir dil bilmek bile sizi öne çıkarırken şu anda sosyal ve teknolojik yetenekler insanları rekabette ayırt eden özellik haline geldi. Uzun süredir insanlar dijital dünyayı kendini geliştirmek, yeni yetenekler edinerek rekabette öne geçmek için kullandılar.Biz Accessland olarak bu durumu çok daha ileri taşımayı hedefledik. Kişisel gelişimi daha hızlandıracak kaliteli ve yüksek etkileşimli içerikler sunmamızın yanında, bireyler ve kurumların kendi dijital işini kurabileceği bir altyapı sunuyoruz.” Dedi.

 

Son 10 yılda  farklı ve yeni iş kolları ortaya çıktı

 

Son 10 senede onlarca yeni iş kolunun ortaya çıktığına değinen Nihal Temur “IOT uzmanı, robot koordinasyon uzmanı, akıllı şehir uzmanı, e-spor koçu ve sayabileceğimiz daha onlarca yeni iş hayatımıza girdi” dedi. İş dünyasında yaşanan değişikliklere de vurgu yapan Nihal Temur “Özgürlük sosyal hayatımızda ne kadar vazgeçilmez bir kavram ise iş ortamı için de o kadar önemli hale gelmeye başladı. Bu durumla birlikte de birçok yeni iş kolu ortaya çıktı. Dünya genelinde yaklaşık 1,1 milyar serbest meslek çalışanı olduğuna değinen Nihal Temur “Dünya nüfusunun yaklaşık %35’i serbest meslek yapmakta ve bu kitlenin %75’i şu anki düzenlerinden asla vazgeçmek istemediklerini belirtiyor. Bu durum net bir şekilde gösteriyor ki artık bireyler kurumlardan bağımsız bir şekilde özgürce kendi işlerini yapmak istiyorlar” dedi. Sözlerine Dünya’daki çalışma yapısındaki farklılaşma ile devam eden Nihal Temur “Fortune 500 listesinde bulunan her 3 şirketten 1 tanesi işlerini dışardan halletmek üzere serbest meslek hizmetleri veren sitelere yöneliyor. Bu sayede çok daha geniş yelpaze de hizmet sağlayıcı ile buluşuyorlar, coğrafi sınırlarını ortadan kaldırıyorlar ve aynı zamanda maliyetlerini de ciddi anlamda düşürüyorlar.”