GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-08-2021 14:03   Güncelleme : 21-08-2021 14:03

Süpürgenin Tarihi

Süpürgenin Tarihi

Süpürgenin Tarihi

 

Küller ve kirler, yüzyıllar boyunca demetlenmiş dallar ve fırçalar kullanılarak evin içinde ve dışında taşınmıştır. Yerli otlar kurutuldu ve bir araya toplandı, genellikle üst kısımları dekoratif bir şekilde dokundu veya süpürgeleri bir arada tutmak için iplik veya kumaşla sıkıca bağlandı. Güneyliler, süpürge kılı için uçları püsküllü olan uzun sapları için yerli tatlı otları ve diğer otları kullandılar. Bazılarının 1797'de Massachusetts, Hadley'den bir çiftçi olan Levi Dickenson'ın karısı için bir süpürge yapmak için bir demet püsküllü sorgum otu (broomcom olarak da bilinir) kullandığını söylemesiyle, Amerikan süpürge tarihinin seyri, on sekizinci yüzyılın sonlarında değişti. Bu eski süpürge süpürgelerinin basitçe birbirine kamçılanmış veya dokunmuş olmaları muhtemeldir, bu da çoğu zaman parçalanmalarına neden olmuştur. Diğer deneyler

Süpürge örnekleri.

dairesel süpürge demetleri takılarak ahşap kulplara yol açtı. Yaklaşık 1810'a gelindiğinde, ahşap mandallar kullanarak süpürgeyi sapa tutturmak için delikli ahşap kulplar kullanıldı.Sonrasında ise Saplı faraşlı süpürge modelleri kullanım kolaylığı açısından tercih edilmeye başlanmıştır.

Çalkalayıcılar, süpürge süpürgesinin geliştirilmesine öncülük etti. Telin, süpürgeyi bağlama veya dokuma yerine tahta sapa daha etkili bir şekilde sabitlediğini ilk bulan onlar gibi görünüyor. Süpürge mısırını sapın etrafına sıkıca sabitlerken sarmak için pedallı makine geliştirdiler. Gerekli düz şekle dikmek için süpürgeyi düzleştirmek için özel mengeneler geliştirdiler. Süpürgelik tohumlarını püskül kıllarından hızla ayırmak için başka makineler de icat edildi. Çalkalayıcılar, ayakla çalışan makineler kullanarak, günde kişi başına iki düzine süpürge yapabilirdi; bu, on dokuzuncu yüzyılın başları için oldukça büyük bir başarıydı.

Bugün, makineler elektrikle çalışıyor. Bununla birlikte, en büyük Amerikan süpürge fabrikasında bile, süpürge süpürgesi üretimi hala dikkat çekici bir şekilde bir el sanatıdır. (Büyük bir süpürge fabrikasındaki bir fabrika ustası, bir süpürgeyi alıp, her biri ustanın beceri ve tercihlerine göre yapıldığı için, çalışanlarından kimin yaptığını söyleyebileceğini söylüyor.) Tek bir makine ve operatör, bir makinenin yanında oturuyor ve süpürge yapar. Makineler ve yöntemler 40 yılı aşkın süredir değişmedi.