SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-08-2021 13:08   Güncelleme : 21-08-2021 13:08

Retine Dekolmanı Nedir?

Retine Dekolmanı Nedir?

Retine Dekolmanı Nedir?

 

Göz hücrelerini kaplayan sinir hücrelerinin besleyici olan dokudan ayrılmasına retina dekolmanı denir. Genel olarak ani bir şekilde gelişen göz problemi tedavi edilmediği takdirde kalıcı körlüğe kadar birçok sağlık problemine neden olur.

Oksijensiz ve besin olmadan kalan sinir hücreleri tedavisi gerçekleşmezse tüm fonksiyonlarını yitirir. Retina dekolmanı rahatsızlığının çeşitleri olup tedavileri genelde ameliyat ya da medikaldir. Yırtıklı retina ya da traksiyonel olarak dekolmanda ilerleyici olmasından dolayı tek tedavi cerrahi olurken eksüdatif olan retina dekolmanı hastalığında medikal tedavi yeterli olur.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retinada meydana gelen dekolman rahatsızlıklarında birçok farklı belirti görülür ve bu belirtiler farklı nedenlere dayanarak aniden gelişir.

Mutlaka tedavi edilmesi gereken göz rahatsızlığında genel olarak görülen belirtiler şimşek çarpması gibi ışıklanmalar, uçuşmalar ve bulanık görme, görme alanında ilerleyen bir daralma ve görme fonksiyonlarının bozulmasından kaynaklı görme kaybıdır.

Bu belirtilerden bir tanesi bile olması halinde vakit kaybedilmeden erken dönemde mutlaka uzman bir hekimin muayene etmesi gereklidir.

Retina Dekolmanı Tedavi Fiyatları

Göz rahatsızlıklarının tedavilerinde nasıl bir hastalık olmasına bağlı tedavi şekilleri değişirken fiyatları da farklılık gösterir. Retina dekolmanında tedavi olarak medikal ya da cerrahi şekilde yapılmasına bağlı fiyatlar değişken olur. Bu nedenle retina dekolmanı cinsinin belirlenmesi için muayene olunması öncelikli aşamadır. Sonrasında ilerleme durumuna ve cinsine göre maliyetler belirlenerek retina dekolmanı tedavi süreci başlatılır.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt görmeyi etkileyen ve yaşa bağlı olarak gelişen bir göz rahatsızlığıdır. Göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşur ve tedavi edilmemesi halinde ciddi görme problemleri meydana gelebilir. Katarakt tedavilerinde ilk ve kesin yöntem katarakt ameliyatı olmaktır. Tanı konulmasından sonra ne kadar erken dönemde cerrahi operasyon yapılırsa işlemin başarısı o kadar artar.

Katarakt rahatsızlığında belirti olarak ışığa hassasiyet, çift görme,  göz ve baş ağrısı görülür. Bu belirtiler olması halinde mutlaka erken dönemde uzman bir göz doktoruna muayene olunmasında fayda bulunup tek tedavisi katarakt ameliyatı olduğu için ertelenmemelidir. Göze perde inmesi olarak halk arasında bilinen rahatsızlık önemli bir göz hastalığıdır ve tedavi edilmesi erken dönemde gerekli olan bir rahatsızlık olarak önem taşır.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt tedavisi için teşhis konulduktan sonra ameliyat için hasta hazırlanıp kısa sürede operasyon yapılır. Tercih edilen cerrahi yöntemin ismi FAKO olup dikiş olmadan gerçekleşir. Katarakt olan göz merceği bir cihazla temizlenip yerine ömürlük göz merceği takılması şeklinde operasyon yapılır.

Hasta herhangi bir iyileşme süresine gerek duymadan aynı gün içerisinde net görmeye başlayarak gündelik hayatına devam edebilir. Katarakt ameliyatı için gerekli olan hastanın erken dönemde teşhis konulması adına uzman hekimle belirti olur olmaz görüşme sağlamasıdır. Bu sayede erken teşhisle tedavinin başarısı daha da artacaktır.

Makula Deliği Nedir?

Gözde keskin ve renkli görmeyi sağlayan bir retina bölgesi bulunur. Bu retina bölgesinde oluşan ve 50 yaş üzeri kişilerde daha sık görülen delinmelere makula deliği denir.

Birçok nedeni bulunan bu göz rahatsızlığı genellikle kadınlarda görülür. Makula deliği oluşumunun nedenleri arasında göz travmaları, göz içi iltihaplanması ve diğer göz rahatsızlıkları bulunur.

Makula Deliği Evreleri Nelerdir?

Makula deliği rahatsızlıklarında başlangıç olarak bulanık görme şeklinde bir rahatsız edici durum söz konusudur. Delik büyümesi devam etmesi halinde görme kaybı ciddi bir şekilde oluşmaya başlar. Erken evrede kırılma ve dalgalanma görülürken ileri evrede olan deliklerde görme duyusunda sabit bir leke şeklinde görünüm oluşur.

 

Vadi SağdıçVadi Sağdıç