SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-08-2021 15:11

Donmuş Omuz Nedir?

Donmuş Omuz Nedir?

Donmuş Omuz Nedir?

 

Donmuş ya da donuk omuz rahatsızlığı olarak bilinen bu rahatsızlık genel olarakuzun süreli şekilde ortaya çıkar. Yani bu rahatsızlık kısa sürede gelişen bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlık genellikle 40 ila 60 yaşlarında, kadınlarda ve mesleki deformasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Üç aşamalı bir seyir izler.

İlk olarak bu rahatsızlıkta ağrılı ve kısıtlı bir hareket başlar, ikinci aşamada kol tamamen kısıtlı hareket etmeye başlar zaman zaman bu hareket oldukça kısıtlı bir hal alır. Son olarak ise; omuz gevşemeye başlar. Bu tip belirtiler gördüğünüz zaman donuk omuz rahatsızlığından şüphelenmeniz doğru olacaktır.

Diz Artroskopisi Nedir?

Bazen dizinizde şiddetli ağrılar, şişmeler ya da hareket ettirirken acılar hissedebilirsiniz. Genellikle diz ağrılarında teşhis ameliyat yolu ile olurken diz artroskopisi minimal cerrahi işlemleri kapsar. Artroskopi, eklem rahatsızlıklarını ortaya çıkarmak yani teşhis etmek ve tedavi etmek amacıyla uygulanır.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Artroskopi, eklemleri etkileyen durumları teşhis etmek, yönetmek ve tedavi etmek için tıbbi bir işlemdir. Diz artroskopisi ise bu tip rahatsızlıkları hissettiğinizde kullanılması gereken cerrahi bir işlemdir. Doktorunuz şikâyetlerinizi dinleyip teşhiste bulunduktan sonra sizden bu işlemi yaptırmanızı isteyebilir. Küçük bir kesi ile hedef eklemin içindeki dar bir tüpe yerleştirilen kamera ile dizinizdeki rahatsızlık kolayca teşhis edilir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Diz artroskopisi diğer cerrahi yöntemlere oldukça tercih edilir bir durumdadır. Bunun nedeni ise oldukça küçük kesiler yapıldığından cerrahi işlem o derece az olur. Yara izi çok fazla olmaz ve buna bağlı olarak ise enfeksiyon riski de azalır. İyileşme süresi diğer operasyonlara göre daha kısa süreli olduğundan günlük hayatınıza kolaylıkla dönebilirsiniz.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuz yırtığı, omuzda bulunan eklemlerde meydana gelen yaralanmalardır. Bu tip yırtıklarda doktorunuz çeşitli şekillerde teşhis yöntemine gidebilir. Omuz yırtığı özellikle sporcularda ve kadınlarda daha çok görülür. Bunun ise kullanıma bağlı olarak ya da ani yaralanmalara bağlı olarak omuz yırtığı teşhisi konabilir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Omuz yırtığı çeşitli şekillerde kendini belli eder. Her zaman ağrıları çok şiddetli olmazken bazı durumlarda oldukça şiddetli bir hal alabilir. Bunla birlikte genel belirtileri ise;

  • Kolunuzu kaldırırken yaşanan zorluk
  • Kolunuzu belirli şekillerde kullandığınızda hissedilen acı
  • Omuzda zayıflık
  • Normalde yaptığınız hareketleri yapamamak

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Eklem rahatsızlıkları çeşitli şekillerde teşhis edilebilir. Ancak genellikle doktorunuzun bunu önceden fiziksel bir muayene ile teşhis etmesi gerekir. Daha sonra ise doktorunuz sizden omuz yırtığı için röntgen ya da manyetik rezonans görüntüleme isteyebilir.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Omuzda ağrı ve sertliğe neden olan ve zamanla omuzun hareket etmesini zorlaştıran rahatsızlıklara donuk omuz denir. Doktorunuz, hareketin sınırlı olup olmadığını görmek için omzunuzu dikkatli bir şekildemuayene edecektir. Teşhis konulduktan sonra ise omuz egzersizleri ve ağrı kesicilerle tedavi edilebilir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Esasen donuk omuz rahatsızlığının bir nedeni yoktur. Bu tip rahatsızlıklar çeşitli şekillerde ve kimselerde kendini gösterir. Hareketsizliğe bağlı olarak çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Donuk omuz diyabetli kişilerde çok daha sık görülür.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuz genellikle zamanla iyileşir, ancak bu süre bir yıla kadar sürebilir. Bununla birlikte donuk omuz teşhisi konduktan sonra doktorunuz size bir takım ilaç ve fizik tedavi seçenekleri sunar. Bunları uygulamanız halinde donuk omuz rahatsızlığından nispeten basit tedavilerle kurtulmanız söz konusu olabilir.

Vadi SağdıçVadi Sağdıç