SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-08-2021 14:31

Covid Testi Hakkında Merak Edilenler

Covid Testi Hakkında Merak Edilenler

Covid Testi Hakkında Merak Edilenler

 

Covid testi, günümüz şartlarından dolayı belki de insanların en çok yaptırdığı testlerin başında geliyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgın hastalık olan korona virüs, belirli yöntemlerle yapılan bu test ile saptanabilir Test sonucuna göre ise gerekli adımlar atılır.

Covid Testi (Korona Virüs) Nedir?

Korona virüs hastalığının vücutta olup olmadığını saptayabilmek için yapılan teste covid testi adı verilir. Genizden alınan sürüntü örneği, laboratuar ortamında incelenir ve test sonuçları negatif ya da pozitif olarak değerlendirilir.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Öksürük, nefes darlığı ve ateş gibi belirtiler korona virüsün en net belirtileri arasında olmakla birlikte grip belirtilerine de fazlasıyla benzerlik gösterir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka hemen covid testi yaptırılmalıdır.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

PCR testi olarak da bilinen covid testi kısa sürede yapılabilir. İnce ve uzun bir çubuk ile genizden tükürük sürüntüsü alınır. Bu örneğin laboratuar ortamında incelenmesi sonucunda sonuç belirlenir.

Covid-19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Yapılan covid testi negatif ya da pozitif olarak iki sonuçtan birisi verir. Eğer yapılan testin sonucu pozitif ise ve bu test resmi bir kurumda yapılmış ise zaten sağlık ekipleri kısa sürede iletişime geçerek yapmaları gerekenleri konusunda bilgilendirir. Ancak özel bir sağlık kuruluşunda test yapılmış ise hemen en yakın sağlık kurumuna giderek başvuru yapılmalıdır.

Covid-19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Hastalığın ilk evrelerinde bazen virüs olsa da covid testi negatif çıkabilir. Bu gibi durumlarda eğer belirtiler halen devam ediyor ise 10.günde mutlaka test tekrarlanmalıdır.

PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

Korona virüs tanısında önemli bir yere sahip olan PCR testi sonuçlarının çıkış süreci her sağlık kurum ve kuruluşuna göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak istisnai durumlar dışında 2 ila 4 saat arasında sonuçlanabilir. Bununla birlikte sonuçların kesinlik kazanması 1 günü bulabilir.

PCR Kan Testi Nedir?

PCR testi, kan örneği ile yapılan bir testtir. Vücuttaki en küçük mikrobu dahi görebilen PCR testinin korona virüs teşhisi konusunda da etkisi büyüktür. Güçlü bir test olması sayesinde korona virüs teşhisinde de birincil tercihtir.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

Korona virüs teşhisinde kullanılan PCR testi avantajlarının başında yanılma payının yok denecek kadar düşük olması gelir.

PCR Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Genellikle antikor testi ile PCR testi çok karıştırılır. Ancak iki test birbirinden farklıdır. Antikor testi; vücudun korona virüse karşı bağışıklık yani antikor üretip üretmediğini kontrol ederken PCR testi, doğrudan vücutta korona virüsün olup olmadığına bakar.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

En çok görülen alerji çeşitleri başında; besin alerjisi, böcek alerjisi, ilaç alerjisi, polen alerjisi, güneş alerjisi, toz alerjisi ve göz alerjisidir. Bu alerjiler alerji testi ile teşhis edilir.

Alerji Teşhisi Nasıl Konur?

Kişideki belirti ve şikâyetler doğrultusunda eğer alerjiden şüpheleniliyor ise o halde hastaya alerji testi yapılarak var ise alerji teşhisi konulabilir.

Alerji Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Alerji testi, farklı etkenlere bağlı olarak yapıldığından genellikle açlık ya da tokluk fark etmez. Ancak kan yolu ile yapılan testlerde uzmanlar genellikle kişinin aç olmasını ister.

Alerji Testi Fiyatları 2021

Günümüzde birçok sağlık kurum ve kuruluşlarında alerji testi yaptırılabilir. Bu testler kısa sürede farklı yöntemler ile yapılabilir.

Alerji testi fiyatları, her sağlık kurumunda farklılık gösterebilir. Özellikle birden fazla test yapılacak ise alerji testi fiyatları hastadan hastaya farklılık gösterebilir.

 

 

Vadi SağdıçVadi Sağdıç