SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-08-2021 18:49

Sarı Nokta hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sarı Nokta hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sarı Nokta hastalığı Belirtileri Nelerdir?

 

Görme kaybına neden olan ve körlüğe kadar devam edecek olan durumlardan bir tanesi retina dekolmanı rahatsızlığıdır. Rahatsızlık her 10.000’de 1 görülebilecek bir durumdur. Görme sorununu ciddi bir şekilde etkilemesine neden olur. Büyük tehdit barındırdığı için mutlaka düzenli göz muayenesi yapılması gerekir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Sarı nokta hastalığı 65 yaş üstü grubunda görülebilen bir göz problemidir. Erken tanı konulması ve tedavi edilmesinde hasta için büyük önem taşır. Erken tanının gerçekleşebilmesi için elbette ki düzenli olarak göz muayenesinin gerçekleşmesi gerekiyor.

Göz muayenesinde görme keskinliği değerlendirilmiş olur. Retina muayenesi ise sarı nokta hastalığı için de büyük önem taşıyan durumlardan bir tanesidir.

Ortaya çıkan sarı nokta hastalığı özellikle 65 yaş üstü olan kişilerde görülür. Bu hastalığın görülme sıklığı ise %25 oranındadır. Sadece bir gözde görülen hastalığın tedavisi gerçekleşmediğinde iki yıl içerisinde diğer göze de geçmiş olur. Genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak görülür. Hipertansiyon, genetik, güneşe maruz kalması durumunda gelişebilen hastalık türüdür.

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Gelişir?

Yaşa bağlı olarak meydana gelen ve gelişmekte olan sarı nokta hastalığı iki farklı şekilde görülür. Islak makula dejenerasyonu ve kuru makula dejenerasyonu şeklindedir. Hastalığın tanısı konulduktan sonra gerekli olan tedavilerin ve planların yapımı gerçekleştirilmiş olur. Damar dışına sıvılar çıkar ve kanamalar görülür. Bunun sonucunda makulanın yapısı zedelendiğinden dolayı görme kaybı açığa çıkar.

Sarı Nokta Hastalığı Neden Olur?

Sarı nokta hastalığı ortaya çıkış nedeni kesin olarak bilinmeyen bir türdür. Fakat taşıdığı yüksek risk nedeni ile belirtilerin arttığını ve bazı çeşitli rahatsızlık grubunun içinde yer aldığını görebilmek mümkündür. Obez hastaları, alkol ve sigara tüketenler, 65 yaş üstü kişilerde, genetik makula dejenerasyon geçmişi olan kişilerde meydana gelir.

Retina Dekolmanı Nedir?

Her yaş aralığında görülebilen göz rahatsızlığıdır. Tehlikeli olduğu kadar kişiye rahatsızlık verebilecek ciddi sorunları içinde barındırır. Retinanın yapışık olması ve tabakadan ayrılmasıyla birlikte meydana gelen yırtılmalar olur. Kişinin düzensiz beslenmesi durumunda, hücrelerin ölmesine neden olurlar. Retinanın makulaya ulaşmasından sonra merkezi görme kaybolmuş olur. Erken tanı her zaman retina dekolmanı için önem taşır.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı görme kaybının ciddi dereceye kadar ilerlemesine neden olan durumdur. Her hastalık gibi burada da bazı belirtiler ortaya çıkar. Belirtiler sonucunda kişinin görme kaybı sorunu başlar. Retina yırtıkları daha çok miyop hastalarında görülmüş olur.

Genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak da biliniyor. Ortaya çıkan retina dekolmanı belirtileri arasında özellikle uçuşan cisimlerin olduğunu ve göz kırpmayla birlikte geçmeyen görme kaybılar görülür. Bunun yanı sıra göze inan siyah veya grimsi perde gibi sorunlar ortaya çıkar.

Belirtilerin açığa çıkmasıyla birlikte mutlaka uzman hekime danışılmalı ve yardım alınması gerekir. Aksi durumlarda görme kaybı oluşur ve geri dönüşü olmayan yola girilmiş olur. Retina dekolmanı zaman kaybetmeden, tedavi edilmesi gerekir.

Vitrektomi Ameliyatının Amacı Nedir?

Vitrektomi ameliyatı göz içinde meydana gelen enfeksiyonların, kanamaların, yabancı cisimlerin dışarıya atılması ve gözün bu sorunlardan temizlenmesine yardımcı olur. Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelen görme sorunlarının tedavisi gerçekleşmediğinde, görme sorunu ilerlemiş olur.

Bunun için mutlaka ortaya çıkan belirtiler sonucunda vitrektomi ameliyatı erken dönem içerinde yapılmış olması gerekir.

Vitrektomi Hangi Göz Hastalıklarında Tercih Edilir?

Vitrektomi ameliyatı bazı göz hastalıklarının görünmesinden kaynaklı olarak gerçekleştirilmiş olur.

Retina yırtıkları, retinada meydana gelen ayrılmalar, gözün arka kısmında görülen kanamaların temizlenmesi ve gözdeki yabancı cisimlerin dışarıya atılması için Vitrektomi ameliyatı gerçekleştirilmiş olur.

Yapılacak olan Vitrektomi ameliyatı lokal anestezi ya da genel anestezi uygulaması altında gerçekleştirilmiş olur. Gözde küçük kesiler oluşturulur ve hastanın durumuna göre dikişli ya da dikişsiz vitrektomi ameliyatı yapılır.

                                                             

Vadi SağdıçVadi Sağdıç