GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-08-2021 22:34

Milas Belediye Başkanı: Yangın yoğun bir şekilde devam ediyor, acil müdahale şart

Yangınların devam ettiği Milas'ın Çökertme Mahallesi'nde köy tahliye edildi. Milas Belediye Başkanı Tokat ise, “Sabahtan beri feryat ettik, hava desteği istedik. Gelin şimdi ziyaret edin bakalım ne hale gelmiş güzelim Çökertme” diyerek yetkililere sitem etti. Yangınların boşaltılan köyün iç kısımlarına kadar girdiği ve devam ettiği bildirildi. Karayolundan tahliye edilen birçok de kişinin alevlerin arasında kalarak can pazarı yaşadığı öğrenildi.

Milas Belediye Başkanı: Yangın yoğun bir şekilde devam ediyor, acil müdahale şart

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yangının devam ettiği Milas ilçesinin Çökertme Mahallesi’nden açıklama yaptı.

“Şu anda yangın Çökertme'nin hemen yanındaki sırtlarda, yoğun bir şekilde devam ediyor. Rüzgarın etkisiyle Çökertme'ye doğru geliyor” bilgisini veren Tokat, “Acil müdahale ihtiyacı var. Yetkililerle görüştük. Buraya arazöz desteğiyle birlikte helikopterlerin hatta uçakların tekrar devreye girmesi gerektiğini ifade ettik. Helikopter geldi ama uçakları bekliyoruz” diye konuştu.

TAHLİYELER YAPILDI

“Yeni yanan yer ile eski yangın yeri birleşmiş durumda. Sırtlardan aşağı inmesi durumunda ciddi olarak Çökertme sahili zarar görecek” diyen Tokat, bölgede tahliyelerin yapıldığını bildirdi.

Tokat, “Buraya hemen müdahale şart. Havanın kararmasıyla birlikte burada müdahale imkanı kalmayacak ve Çökertme'yi kendi kaderiyle baş başa bırakmış olacağız” uyarılarında bulundu.

“ÇÖKERTME YANIYOR, UÇAK DESTEĞİ YOK”

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da “Çökertme yanıyor. Helikopter ve uçak desteği yok. Yol kapanıyor. Başkanımızın çığlığını ülkeyi yönetenler duymuyor” dedi.

“NE YAZIK Kİ ÇÖKERTME İÇİN TAHLİYE KARARI ÇIKTI”

 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, sosyal medya hesabından “Yangının devam ettiği diğer bir ilçemiz olan Milas'ta incelemelerde bulunduk. Ne yazık ki Çökertme için tahliye kararı çıktı. Yangın Ören yönünde ilerliyor” bilgisini paylaştı.

“NE HALE GELMİŞ GÜZELİM ÇÖKERTME”

Yangınların ulaştığı Milas ilçesinin Çökertme Mahallesi’nde vatandaşlar tahliye edilirken, köyün iç kısımlarında yangınlar devam ediyor.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, mahallenin son halini paylaştı. Önceki saatlerde yetkililere ‘havadan müdahale’ çağrısı yapan Tokat, “Sabahtan beri feryat ettik, hava desteği dedik, hepimiz söyledik çırpındık. Anlatamadık ya da anlaşılamadık. Gelin şimdi ziyaret edin bakalım ne hale gelmiş güzelim Çökertme” diyerek sitem etti.

KILIÇDAROĞLU, MİLAS BELEDİYE BAŞKANI’NI ARADI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Milas Belediye Başkanı Tokat'ı arayarak bir görüşme gerçekleştirdi. Tokat, Kılıçdaroğlu’na şu bilgileri verdi:

* Gündüzden beri bangır bangır bağrıyoruz hava desteği olmadan bu iş olmaz diye. Gözümüzün önünde cayır cayır yanıyor.

* Çökertme yanıyor şu anda. Gökbel yanıyor. Bütün köylerimiz şu anda tehdit altında yanıyor. İtfaiye ve orman teşkilatı elinden geleni yapıyor.

* Coğrafi şartlar o kadar zor ve rüzgar o kadar şiddetli ki, uçak olmadan olmuyor. Helikopterin faydası yok. 2 tane helikopter dolaştı. Vakit geçtikten sonra geldiler.