GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-07-2021 13:49

Jandarma Bekçi Alımı Ne Zaman Şartları ve Kimler Başvurabilir?

2021 yılı için 10 bin jandarma bekçi alımı yapılacağının açıklamasının ardından meraklı bekleyiş sürüyor. 2021 yılında yeni bekçi alımı olacak mı? 2021 kaç mahalle ve çarşı bekçisi alınacak? Jandarma Bekçi alımı 2021 başvurusu ne zaman? EGM PA bekçi alım şartları 2021 nedir? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılıyor. İşte tüm detaylar.

Jandarma Bekçi Alımı Ne Zaman Şartları ve Kimler Başvurabilir?


GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-07-2021 09:29   Güncelleme : 26-07-2021 11:02
2021 Jandarma Bekçi Alımı Ne Zaman Şartları ve Kimler Başvurabilir.
2021 yılı için 10 bin jandarma bekçi alımı yapılacağının açıklamasının ardından meraklı bekleyiş sürüyor. 2021 yılında yeni bekçi alımı olacak mı? 2021 kaç mahalle ve çarşı bekçisi alınacak? Jandarma Bekçi alımı 2021 başvurusu ne zaman? EGM PA bekçi alım şartları 2021 nedir? gibi soruların yanıtları yoğun bir şekilde araştırılıyor. İşte tüm detaylar.

 2021 Jandarma Bekçi Alımı Ne Zaman Şartları  ve Kimler Başvurabilir.
2021 BEKÇİLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

* En az ilkokul veya dengi okul mezunu olmak,

* Boyu en az 1.67 cm olmak,

* Beden kitle indeksi 18(dahil) ve 27(dahil) arasında olmak,

* Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,

* Askerlik görevini bitirmiş olmak,

* 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibariyle 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,

* Adli sicil kaydı temiz olmak,

* Adli sicilinde hırsızlık, gasp, taciz veya tecavüz, rüşvet, adam kayırma, sahtecilik vs. suçlardan yargılanmamış olmak,

* Yapılacak olan arşiv ve güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almış olmak gerekir.

BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR?
İlkokul mezunu olan Bekçi: 4, 302,80 TL maaş 
Lise mezunu olan Bekçi: 4352 TL ile 4,455,14 TL arasında.
Ön lisans mezunu olan Bekçi: 4357,50 ile 4.400 TL arasında
PEKİ BEKÇİ ALIMI HANGİ İLLERDE YAPILACAK?

Bu yıl İstanbul için 400 bekçi alımı ilanı yayımlandı. Ve başvurular başlamıştı. Başvuru bitti ve geçen hafta cuma günü başvuru sonuçları açıklandı. Bu ilanın ardından sıra diğer iller için bekçi alımı yapılması bekleniyor. İhtiyaca göre illerde belirli sayıda bekçi alımı yapılacağı bekleniyor. Diğer illerimizde bekçi alımı ile ilgili haber olduğunda sayfamızda detaylarıyla birlikte paylaşılacaktır. Takipte kalın.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) duyurusuna göre, Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde görevlendirilmek üzere 10 bin bekçi alımı yapılacak.

BEKÇİLİK NEDİR?

Devletin halkı koruma konusunda görevli olan bu memurlar 772 numaralı Mahalle ve Çarşı Bekçileri yasasına göre;

Olaylı bir yerde polisler gelene kadar olaya müdahale etme, protesto olduğu zaman polisler gelene kadar halkı yatıştırma gibi çeşitli görevleri bulunmaktadır.
Polislerin olmadığı yerde ve ihtiyaç olduğu yerde bekçiler, polisler gelene kadar bir polis gibi kamu düzeninin bozanları önler
Suç işlendiyse ya da işlenmek üzereyse suçlulara müdahale eder, güvenli çember oluşturarak güvenli bölge oluştururlar.
Bekçilik, gece olunca sokakların,  caddelerin ve  toplumun yaşam alanı olan mahallelerin daha güvenli  sakin alanlar olmasına yardımcı olan, kamu güvenliğini sağlayan,  yangın, hırsızlık ve gayri meşru yaklaşımlara karşı görevli olduğu bölgeyi muhafaza eden,  kısacası bekçilik geceleri suç işlenmesini önlemek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kolluk faaliyetlerini yürütmekle görevlendirilen  kişidir.

BEKÇİ ALIMLARI NASIL OLUR?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, görevlendirilmek üzere  İçişleri Bakanlığının bekçi alımı duyurusu ile birlikte 772 sayılı çarşı ve mahalle bekçisi kanunu  çerçevesinde Bekçi alımları yapılır. Bekçilik alımı ilanı, resmi gazetede yayınlandığı gibi ilk olarak yazılı sınav olacak ve daha sonra sözlü sınav ile beraber spor mülakatı gerçekleşecektir. Bekçilik alımı ilanları Polis Akademisi sitesinden ilan olunur.


Bekçilik için İçişleri bakanlığının Polis Akademisi sitesinde alım ilanı geldiğinde kılavuzda belirtilen şartları taşıyan adaylar e devlet şifreleri ile ön başvuru yaparlar. Ön başvurusunu yapan adaylar pilot şehirlerde  yazılı mülakat sınavına tabi tutulurlar.

Yazılı sınavın baraj puanı 50 , adaylara 100 soru yöneltilecek ve en az 50 doğru yapması istenecek. Puanlama doğru başına 1 puan olarak hesaplanacak.
50 ve üstü puan alan adaylar fiziki yeterlilik testine girmeye hak kazanacaklar.

Bekçi olmak için  Lise mezunu olma şartı aranmaktadır. 31 yaşına gelmemiş erkeklerden alım yapılır. Bekçilik alımı sınavı üç aşamadan oluşur;

Yazılı sınav
Fiziki yeterlilik sınavı
Sözlü mülakat sınavı


BEKÇİ GÖREVLERİ NELERDİR?

Emniyet Genel Müdürlüğünün sorumluluğu olduğu yerlerde bekçi personelleri de görev yapmaktadır. Peki bekçi görevleri ve işleri nelerdir? Buna göre bekçiler görevlendirildikleri mahallelerden ya da çarşılardan sorumludur. Bu alanlarda her hangi bir olayın yaşanmaması için çalışmalar yürütmekte olaylara ilk müdahale etmekte ve taşkınlık çıkartanları bölgeden uzaklaştırması gerekmekte ya da kolluk kuvvetlerine haber vermesi gerekmektedir.

Bekçiler bölge halkının en az zarar görmesini sağlamakta olup Emniyet Genel Müdürlüğünün vermiş olduğu koyu kahverengi elbisesi ile mahallelerde ya da çarşılarda devriyeler atmaktadır.