GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-07-2021 22:52

45 yaşında emeklilik, Suudi Arabistan’da da hayal olacak

45 yaşında emeklilik, Suudi Arabistan’da da hayal olacak

Suudi Arabistan, emeklilik sistemini vatandaşlarının daha uzun süre çalışmasını gerektirecek şekilde yenileme planlarını devreye soktu.

Düzenlemenin Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın petrole bağımlı ekonomiyi yeniden şekillendirme çabalarına verilen halk desteğini baltalayabileceği düşünülüyor.

EMEKLİLİK YAŞI VE KESİNTİLER ARTACAK

Suudi devlet yetkililerinden verdiği bilgilere göre, Suudi Arabistan, aktüerya dengesindeki yaklaşık 800 milyar riyal (213 milyar dolar) tutarındaki açık nedeniyle emeklilik yaşını artırmayı planlıyor. Ayrıca işçilerin maaşlarından sosyal güvenlik için yapılan kesintilerin daha da artacağı bildirildi. Ancak planlanan değişikliklerin detayları henüz belirsiz.

Suudi devlet yetkilileri, mevcut emeklilik sisteminin sürdürülebilir olmadığını ve insan ömrünün uzaması nedeniyle dünyanın her yerinde benzer değişikliklerin yapıldığını belirtti.

20 YIL ÇALIŞAN EMEKLİ OLUYOR

Ortalama yaşam süresinin 75 yıl olduğu Suudi Arabistan’da resmi emeklilik yaşı 60 olsa da 20 veya 25 yıl çalışanlar istedikleri takdirde emekli olabiliyor. Suudi Arabistan’da çalışanların üçte biri halihazırda bu opsiyonu kullanıyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne üye ülkelerde ortalama emeklilik yaşı erkekler için 64,3, kadınlar için 63,5.