EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-07-2021 22:50

Sermaye lobi yaptı plastik ithalatı serbest

Sermaye lobi yaptı plastik ithalatı serbest

Yakılan çöplerin çevreye zarar vermesi nedeniyle 2 ay önce getirilen polietilen ithalat yasağı tekrar serbest bırakıldı. Sermayenin yürüttüğü lobi sonucunda yasak kararından cayıldığını vurgulayan Meclis Çevre Komisyonu Üyesi CHP'li Murat Bakan, “Biz ülkemizin Avrupa'nın ve dünyanın çöp sömürgesi olmasına izin vermeyecek, çöp kaçakçılığıyla ve suç rotalarındaki ülke olarak anılmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi. Bakan, tepkisini şöyle dile getirdi:

 İTHALAT YASAKLANSIN

“Biz en başından beri aynı şeyi söylüyoruz. Türkiye'ye çöp ithalatı yasaklanmalı! Plastik sektörünün hammadde ihtiyacı öncelikle yurt içinden karşılanmalı. Türkiye kendi çöpünü, kendi atığını toplayıp geri dönüştürebilen bir ülke olmalı. Dünyada yeni bir ekonomik düzen oluşuyor. Dünyaya ayak uydurmak, Türkiye'yi 2021 dünyasında iyi bir yere konumlandırmak zorundayız. Bunu çöp kaçaklığı yaparak, dünyanın çöp sömürgesi haline gelerek yapamayız.”

Türkiye'ye özellikle Avrupa'dan ithal edilen plastik atıklar, dönüştürülmeden alelade atılarak ya da yakılarak çevre ve insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturuyor.