GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-07-2021 01:25

Almanya vizesi ‘tam’ açıldı

Almanya, vize randevularında kısıtlamayı kaldırdı. Aşılarını tamamlamayan da vizeye başvurabilecek ama seyahatleri aşı tamamlanınca mümkün olacak. Ayrıca Çin aşısına kısıtlamaya ilişkin hüküm getirilmedi. İstisnai hallerde onlar da vize alabilecek.

Almanya vizesi ‘tam’ açıldı

Almanya, Türkiye’yi “yüksek riskli ülke” olmaktan çıkardı ve 30 Eylül’den önce vize başvuruları “neredeyse tamamen” açıldı. Son güncelleme ile, şu üç durumda artık vize başvurularının yapılabileceği belirtildi:

1) ACİL VE İSTİSNAİ HALLER: Seyahat artık mümkün olabilecek. Bu durumda istisnanın kanıtlanması ve gerekli belgelerin hazırlanıp verilmesi şart. İş seyahatleri, tıbbi ve sağlık nedenleri ile yapılacak geziler, aile birleşimi ya da birlikte yaşanılan eşin yanına gidilmesi…

2) TAM AŞILANMIŞ KİŞİLER: AB'nin onayladığı ve tanıdığı Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşısını olanlar, zaten vize alabiliyor. Bunlara vize randevusu açık ancak aşılarını kanıtlamaları gerekiyor.

3) TAM AŞILANMAYANLAR: Henüz aşılarını yaptırmamış olanlar, acil ve istisnai durumu olmayanlar da vize başvurusunda bulunabilecek. Ama bunlara sadece aşılarını tamamladıkları zaman “seyahat izni” verilecek. O zaman kadar Çin aşısı ya da Çin'den sonra BioNTech olanlar da vizeye başvurabilecek. Sadece Çin aşası olanlar vizeye başvurabilecek. Bunların seyahati bazı AB üyesi ülkelere mümkün. Almanya'ya direk gidişi için ise test-karantina şartı istenebilecek.

KISITLAMA YOK, ÇOCUĞA ÖZEL DURUM

Almanya'nın resmi açıklamasında, “AB tarafından tanınan aşıları olmayanlara ilişkin“ bir kısıtlama bulunmuyor. Aşısı olmayanlar, negatif PCR testi ile vizeye başvurabilecek. Bu kişiler seyahat ederse, gittiğinde de test ve karantina şartları uygulanabilecek.