GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-06-2021 23:56

Reuters’tan dört soruda Çin aşıları analizi: Delta varyantına karşı etkili mi?

Corona virüsüne karşı aşılama çalışmaları devam ederken, dünya Delta varyantının etkileri nedeniyle endişeli. Reuters, Türkiye'nin de satın aldığı Çin aşılarının Delta varyantına karşı ne kadar etkili olduğunu dört soru ve dört cevapta mercek altına aldı.

Reuters’tan dört soruda Çin aşıları analizi: Delta varyantına karşı etkili mi?

Aralarında Çin, Endonezya ve Brezilya’nın da olduğu pek çok ülke vatandaşlarını corona virüsüne karşı aşılamak için büyük oranda Çin’in aşılarına güveniyor. Ancak Çin aşılarının corona virüsünün ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantına karşı yeterli koruma sağlayıp sağlamadığı konusunda kaygılar da artıyor.

Reuters, Çin aşılarının küresel olarak baskın Delta varyantına karşı ne kadar etkili olduğunu dört soruda mercek altına aldı.

ÇİN’İN AŞILARI DELTA’YA KARŞI ETKİLİ Mİ?

Çin, Delta varyantına karşı klinik testlerden ya da gerçek hayattaki uygulamalardan elde edilen büyük ölçekli verilere dayanan aşı etkililik sonuçlarını açıklamadı fakat Çinli uzmanlar insanların mümkün olan en kısa zamanda aşı olmalarını talep ediyor. Çin’in aşılarının Delta’ya karşı olan etkililiği konusundaki detaylı verilerin olmaması yabancı uzmanlar tarafından anlamlı bilimsel değerlendirmeler yapılmasını da engelledi.

Çin’in corona virüsüne yaptığı müdahalenin planlayıcılarından biri olan epidemiyolojist Zhong Nanshan’in açıklamasına göre, araştırmacılar Çin yapımı aşıların Delta’dan kaynaklanan semptomatik ve ağır vakalara yakalanma riskini azaltmada bir miktar etkili olduğunu saptadı.

 

pilgrimpilgrim