GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-06-2021 01:12

Almanya kapıları şartlı açtı: BioNTech olana vize var, Çin aşısı olana yok

Almanya, Türkiye'den ziyaretlerde corona kısıtlamalarını gevşetti ama “AB tarafından onaylanmış aşılar” kuralını getirdi. Dün yayınlanan yeni kararlar, 25 Haziran’dan itibaren geçerli olacak ve Türkiye'den Almanya'ya seyahatler kolaylaşacak. Kararın başlığı, “Aşılanmış kişilerin Almanya'ya girişi için kısıtlamaların kaldırılması” oldu.

Almanya kapıları şartlı açtı: BioNTech olana vize var, Çin aşısı olana yok

Almanya'nın Türkiye temsilciliklerine gönderilen talimatlardan sonra yayınlanan değişikliklerde önemli ifadeler yer aldı. Henüz birkaç saat önce güncellenen açıklamada, “25 Haziran 2021’den itibaren Türkiye’den SARS-CoV-2 corona virüsüne karşı tam aşısı olan kişiler, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşılarla Almanya’ya seyahat edebilecek. Tam aşılı kişiler ziyaret ve turizm amaçlı olarak da Almanya’ya gidebilir. Onay sonucuna göre Paul Ehrlich Enstitüsü’nün (PEI) listelediği aşılardan biriyle aşılanmış kişiler son aşı dozunun alınmasından en az 14 gün geçmişse ülkeye girebilir. Şu anda bu yalnızca EMA tarafından onaylanan aşılar için geçerlidir” denildi.

ÇOK DİLLİ AŞI PASAPORTU

AB İlaç Ajansı'nın araştırmalarının sürdüğü, Rus ya da Çin aşısına onay çıkması halinde, bunların da seyahat serbestisi için listeye alınacağı vurgulandı. Ülkeye karantinasız, testsiz ve daha kolay vize alarak girebilmek için, EMA'nın onayladığı aşıdan yaptıranların bunu, “Dijital ya da basılı Aşı Pasaportu” ile kanıtlaması gerektiği belirtildi. Bu aşı pasaportunun ülkenin ana dilinin yanı sıra Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca olabileceği belirtildi.

 

pilgrimpilgrim