Reklam
Giriş Tarihi : 26-01-2021 09:40

İnternette Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Kıbleyi Bul gibi uygulama veya web siteleri bizim işimizi ziyadesiyle kolaylaştıracaktır. Zira bu uygulama veya siteler vasıtasıyla kıble yönümüzü doğru ve hızlıca bulmak mümkün.

İnternette Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Namaz kılmadan önce dikkat edeceğiniz hususlardan birisi de istikbal-i kıbledir. Yani namazda yönelmemiz gereken Mekke’deki Kabe-i Muazzama, kıble yönüdür. Namazın Kabe cihetine yönelerek kılınması namazın şartlarından birisidir. Namazın sıhhatli olabilmesi için bu farziyetin yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bulunduğumuz yerin kıble yönünü biliyor isek sorun yoktur. Fakat kıble yönünü bilmediğimiz yabancı bir yerde namaza durmadan önce evvela araştırma yapar ve tespit ettiğimiz yöne doğru namazımızı eda ederiz. Peki böyle bir durumda kıble yönümüzü nasıl bulacağız?

Kıbleyi Bul gibi uygulama veya web siteleri bizim işimizi ziyadesiyle kolaylaştıracaktır. Zira bu uygulama veya siteler vasıtasıyla kıble yönümüzü doğru ve hızlıca bulmak mümkün. Kıbleyi Bul çalışması ile bulunduğunuz yerin kıble yönü hattını ve pusula için kıble açısını anlık olarak alabiliyorsunuz. Evinizin/işyerinizin çatısına kadar inebilir; etrafınızdaki cadde/sokak vb. yardımıyla size sunulan kıble hattınızdan hareketle kıble yönünüzü kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Manuel olarak manyetik pusula ile kıble yönünüzü bulmak isterseniz, konumunuz için verilen kıble açısını pusulanıza uygulayarak da kıble yönünüzü bulabilirsiniz. Yalnız ilgili sitede size iki tür kıble açısı verilmektedir. Eğer manyetik pusula ile kıble yönünüzü belirlemek istiyorsanız size sunulan kıble derecelerinden “pusula için kıble açısı” değerini kullanmanız gerekmektedir.

İstanbul’da evinizin kıble yönünü öğrenmek veya tereddütlerinizi gidermek mi istiyorsunuz? Bunu öğrenmenin yolu istanbul kıble yönü sayfasından geçiyor. İlgili sayfanın alt bölümünden yaşadığınız ilçeyi seçerek devam edebilirsiniz. İstanbul’un yaşadığınız ilçesinde mahalle/cadde/sokak ayrımı üzerinden hareketle ev veya işyerinizi rahatlıkla bulabilirsiniz. Ev veya işyerinizin çatısına kadar inerek anlık olarak kıble yönü hattınızı ve kıble açınızı alabilirsiniz. Kıble yönü hattınızı etraftaki cadde/sokak veya nesnelerden hareketle kolayca bulabilirsiniz.

Eğer mobil cihaz ile kıble yönünüzü arıyorsunuz, cep telefonunuzun Konum servisini aktif ederek, hangi şehirde olursanız olun, “Yerimi Tespit Et” butonuna tıklayarak haritada konumunuza ait kıble yönü hattını ve kıble açısını görebilirsiniz. Yahut www.kiblebulma.com sitesinin ana sayfasından konumunuzun kıble yönünü anında öğrenebilirsiniz. Namazınızı doğru yöne doğru kılmak isterseniz ilgili çalışmayı şiddetle tavsiye ediyoruz.