Reklam
Giriş Tarihi : 17-09-2020 10:33

Gelinlik Dikim Kursu

Gelinlik Dikim Kursu

 

Gelinlik, her genç kızın rüyasıdır. Çoğu genç kız, kendi gelinliğinin tasarımı yapmak ve dikmeyi düşünebilir. Aynı zamanda gelinlik dikimini meslek haline getirmek isteyen kişiler de bulunmaktadır. Bunun için gelinlik dikim kursu eğitimleri bulunmaktadır.

Gelinlik dikimi konusunda iki farklı branş bulunmaktadır.

  • Gelinlik tasarımı ve dikimi
  • Abiye tasarımı ve dikimi

Eğitim alanı oldukça geniş olan gelinlik dikiminde uygulamalı eğitimi uzun süreli gerçekleştirilmektedir. Gelinlik ihtiyacının son zamanlarda giderek artış göstermesi de gelinlik dikmek için eğitim veren kursların çoğalmasına olanak tanımıştır.

Peki gelinlik nasıl dikilir sorusu için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Gelinlik Dikim Kurslarında Hangi Eğitimler Bulunur?

Gelinlik dikim kursu ile eğitim almak isteyenlerde aranan ön koşullardan biri, temel dikiş bilgisine sahip olmak ve kalıp çıkarmasını bilmektir. Ortalama 4-5 ay süren kurslarda bazı temel dersler ve uygulamalı dersler bulunmaktadır.

  • Manken üzerinde bel, basen ve orta kısımdan işaretlemelerin alınması
  • Drapaj tekniğinin kullanılarak, etek ve elbise kalıbı çıkarmak
  • Cansız mankenin belirlenen ölçülerde doldurulması
  • Drape çalışması yapılması
  • Kalıpların gerçek kumaş üzerinde kesilmesi
  • Gelinlik tasarım eskiz çizimlerinin yapılması
  • Kalıp hazırlama
  • Örnek kumaş üzerinde süsleme ve aksesuarların kullanılması

Kursların amacı olan yeteneği ve hayal gücünü ortaya çıkarmanın yanında kursa katılanların az da olsa bazı teknikleri bilmesi, kumaşı kesebilmesi, çalışmalar hakkında alternatif fikirler sunabilmesi, kursiyerin eğitimi açısından önemlidir.

Gelinlik Dikim Kursu Sonrası İş Olanağı Var mı?

Gelinlik dikimi, düğün kıyafetlerinin ve gelinliklerin talebine göre farklı tasarımlara sahiptir. Özellikle gelinlik süslemeleri, talepler doğrultusunda müşterilere sunulur. Buna göre gelinlik dikim kursunu bitiren kişiler, gelinlik üretimi yapan firmalarda, gelinlik butiklerinde ve moda evlerinde çalışma olanağı bulmaktadır.

Gelinlik Tasarım İhtiyacı Neye Göre Belirlenir?

Gelinlik tasarımları, müşterilerin taleplerine göre belirlenmektedir. Süslemeleri, dikim tarzı, tasarımı, modeli gibi birçok faktör, gelinliğin oluşturulmasında büyük önem kazanmaktadır.

Her geçen gün gelinlik dikim ihtiyacı artmakta ve bu yüzden gelinlik dikim kursu ön plana çıkmaktadır. Sürekli gelişmekte ve yenilenmekte olan gelinlik sektöründe nitelikli eleman ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden bu konuda eğitim almak ve bu konuda markalaşmak isteyen kişiler, kurs eğitimi alarak, bu sektörde kendini geliştirmeyi tercih etmektedir.

Kaynak: https://www.modelistlikkurslari.com/