Reklam
Giriş Tarihi : 17-08-2020 17:19

Güvenli Cinsel İlişki İçin Alınması Gereken Önlemler?

Güvenli Cinsel İlişki İçin Alınması Gereken Önlemler?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların ortaya çıkması, güvenli ve korunmalı bir seks anlayışını da beraberinde getirmiştir. Bu anlayış kapsamında hem cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma, hem de istenmeyen gebeliklerin de önüne geçilmiş olmaktadır.

 

 Günümüzde özellikle AIDS hastalığı üzerine yoğunlaşılmakta ve bu sebeple kondom kullanılmasıyla sadece bu hastalıktan korunma sağlandığı düşünülmektedir. Halbuki sadece AIDS hastalığından değil, kondom kullanımıyla cinsel yolla bulaşabilen diğer bir çok hastalıktan da korunma sağlanmış olmaktadır. Unutulmaması gereken husus şudur ki her türlü cinsel ilişkide (anal, vajinal veya oral), cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı risk bulunmaktadır. Yazımızda güvenli cinsel ilişki için alınması gereken önlemler? konusuna değineceğiz.

 

 Güvenli Seks için Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

 

Cinsel aktivite sırasında vücut sıvıları ile teması engellemek amaçlı kullanılabilecek koruyucu malzemeler vardır. Bunlardan biri de prezervatiftir. Cinsel ilişki sırasında penise giydirilmektedir. Lateks malzemeden üretilmiştir. Yazımızda güvenli cinsel ilişki için alınması gereken önlemler? konusuna değinmekteyiz.

 

Kadınlara uyumlu prezervatif uygulamaları bulunmaktadır. Bunlar da erkeklerde olduğu gibi cinsel ilişki öncesinde takılması gerekmektedir. Cinsellikten daha fazla haz duymak isteyenler için afrodizyak bitki özleriyle desteklenmiş kamagra jel gibi gıda takviyeleri cinsellikte güvenle kullanılabilecek sağlık ürünleridir.

 

Eğer vücudun değişik bölgelerinde yara kesisi (örneğin elde yara olması), gibi mikroorganizmaların girebileceği açık yaralar bulunuyorsa vajinal sıvı veya meniyle cinsel yoldan bulaşan mikroorganizma türleri buradan da vücuda girebilmektedir.

 

Tek eşlilik, eğer iki bireyde de hastalık bulunmuyorsa güvenli seks için en iyisidir. Ancak eşlerden biri diğerini hasta olan birisiyle aldatıyorsa veya enjeksiyonla uygulanan uyuşturucu madde kullanıyorsa veya daha önceki ilişkilerden geçmiş bir hastalığı varsa diğer eş için hatta doğacak çocukları için risk faktörü devam edecektir.

 

Cinsel birleşimde bulunacağınız bireyle güvenli seks konusunda önceden konuşmak faydalı bir davranış olacaktır. Hangi yöntemi kullanacağınıza karar vermeden önce birliktelik yaşarsanız bu durumda hastalık kapma yönünden riskli davranılmış olacaktır. Yazımızda güvenli cinsel ilişki için alınması gereken önlemler? konusuna değinmekteyiz.

 

Cinsel ilişki öncesinde alkol türevi sarhoş edici maddelerin kullanımından uzak durmakta fayda vardır. Bu tarz uyuşturucu ve sarhoş edici maddelerin kullanımında bilinçte azalma yaşanacağından sağlıklı düşünme durumu ortadan kalkarak yanlış kararlar verilebilir ve neticesinde hastalığa yakalanma durumu söz konusu olabilir. Cinsel yaşam da destek ürünleri ilişkiden alınan hazzı yükseltir afrodizyak içerikli ürünlere örnek olarak kamagra jel nedir derseniz bitkisel içerikli doğal gıda takviyesi olarak destek vermektedir.

 

Eğer çok sayıda partneriniz bulunuyorsa, düzenli sağlık kontrolü yapmakta son derece fayda vardır. Özellikle AIDS hastalığının belirtileri görülene kadar bulaştırıcı özellikte olmam mümkündür. Hastalığın belirtileri görülünce zaten hemen hekim kontrolüne gidilmektedir. Yazımızda güvenli cinsel ilişki için alınması gereken önlemler? konusuna değinmekteyiz.

 

Güvenli Olmayan Yöntemler

 

 Bariyer yöntemi haricindeki diğer yöntemlerin tümü cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar için büyük risk teşkil etmektedir. Bir takım sperm öldürücü maddelerin cinsel yolla geçen hastalıkları önlediği iddia edilse de bu durum üzerinde tartışılması gereken bir konudur. Geri çekme yöntemi, meni her ne kadar içeri boşaltılmasa da hastalığın bulaşması açısından güvenli bir yöntem değildir. Meni gelmeden önce gelen bir takım sıvılar içerisinde de mikroorganizmalar bulunmaktadır. Ayrıca cilt bütünlüğü bozulmuş olan cinsel bölge veya vücudun herhangi bir bölgesindeki açık yaralardan da hasatlık bulaşma durumu söz konusu olabilmektedir.

AdminAdmin