EĞİTİM
Giriş Tarihi : 02-11-2018 11:45   Güncelleme : 02-11-2018 11:45

Okuma Bayramı Rozetleri: Ben Okuyorum Rozeti ve Artık Okuyorum Rozeti

Okullarımızda yıllardır yapılan, adeta gelenek haline gelmiş bir etkinlik vardır. İlkokul Okuma Bayramı. Hem öğrenciler, hem öğretmenler hem de veliler için önemi çok büyüktür bu okuma bayramlarının. Özellikle sosyal medyanın da güçlenmesi ile okuma bayramları daha farklı bir boyut almaya başladı tabi ki. Çeşitli öğretmen facebook gruplarında onlarca örnek görüp “aa ne güzel yapmışlar” diyoruz. İmreniyoruz.

Okuma Bayramı Rozetleri: Ben Okuyorum Rozeti ve Artık Okuyorum Rozeti

Biz de küçük yavrularımızın böyle bir etkinlikte bulunmasını istiyoruz. Peki siz öğretmenler! Öğrencileriniz ile mutlu bir okuma bayramı etkinliği gerçekleştirmek ister misiniz? Çocukların en başta okuma bayramı etkinliğine moralli ve istekli çıkması gerekiyor. Bunu başarmanın ise küçük ve etkili bir yolu var: Ben okuyorum rozeti ya da artık okuyorum rozeti diye adlandırılan buton rozetler.

Peki “ben okuyorum rozeti” ya da “artık okuyorum rozeti” neden bu kadar önemli? Şimdi olayı biraz geriye saralım ve en baştan irdeleyelim.

Yıl boyu öğrencilerinize okuma ve yazma öğretmek için çok çabaladınız. Hatta yeri geldi ders saatleriniz dışındaki vaktinizden de fedakarlık yaptınız. Harcanan büyük bir emek var ortada. Ama sonucu kesinlikle buna değer. Sizin sayenizde minicik çocuklar artık okumaya, yazmaya başladı ve haklı olarak hem siz bunun gururunu yaşıyorsunuz hem de öğrenciler bunun gururunu yaşıyorlar. Hatta  bu gururu yaşayan kişilere öğrencilerin velilerini de ekleyebiliriz pekala. E bu gururu ortaya koyacak bir etkinlik yapmak en büyük hakkınız. E napalım hadi okuma bayramına hazırlanalım o zaman.

İnanın okuma bayramlarına hazırlıklar, okuma öğretmekten aşağı kalmıyor. Ayrı bir emek istiyor. Şiirler okunacak, tiyatrolar oynanacak. Bunların hazırlığı elbette kolay değil. Ama motive olmuş öğrenciler ile bunun çok kolay üstesinden gelebilirsiniz. Çocukları sözlü olarak motive edebileceğiniz gibi onların yakasına takacakları bir Artık Okuyorum Rozeti ya da “Ben Okuyorum Rozeti” onlara ayrı bir gurur verecek ve onları inanılmaz motive edecek. Hatta isme özel okuma bayramı rozeti yaptırmanız dahi mümkün. Bazı şeyleri sözlü olarak söylerseniz çocuğun aklından çıkıp gidebilir. Ama her an görebileceği ve ona okumayı artık öğrendiğini ifade eden bir söz onu gururlandıracak ve motive edecektir. Buna emin olabilirsiniz.

Okuma bayramı etkinliği sonrasında çocukların yüzündeki gülümsemeyi ve velilerin yüzündeki gururu, size duyulan şükranın ifadesini görmek bile sizi çok mutlu edecek. Gün sonunda geriye hoş anılar ve unutamayacağınız bir gün kalacak.

AdminAdmin