Yerel
Giriş Tarihi : 15-05-2018 21:06   Güncelleme : 15-05-2018 21:06

Keşkül Tarifi

Sütlü tatlılar arasındaki keşkül, Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşan lezzetlerden bir tanesidir. Hafif aroması ile beğeni toplayan keşkül,

Keşkül Tarifi

 

Sütlü tatlılar arasındaki keşkül, Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşan lezzetlerden bir tanesidir. Hafif aroması ile beğeni toplayan keşkül, Ramazan ayında ya da özel zamanlarda mutfaklarda çok fazla tercih edilir.

Keşkül tarifi alarak sizde evde kolay bir şekilde hazırlayıp, değişik sunumlar oluşturabilirsiniz. Az kalorili olmasının yanında keşkül, pratik hazırlama süresiyle de dikkat çeker.

Keşkül Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Keşkül hazırlarken 1 adet yumurta sarısına ihtiyaç duyulur. 1,5 su bardağı toz şeker de yine aynı şekilde gerekli malzemeler arasındadır.

Tarife uygun, lezzetli bir tatlı hazırlayabilmek için tüm malzemelerin eksiksiz olması önemlidir. 5 su bardağı süt ise tatlının yumuşamasına ve daha akışkan bir kıvam almasına katkı sağlar. Keşkül nasıl yapılır diye merak edenlerin, 2 yemek kaşığı buğday nişastası da kullanmaları, tatlının kıvamını yoğunlaştırır. 5 yemek kaşığı toz badem, tatlının lezzetinin artması için tercih edilir. Fındık, fıstık ya da Antep fıstığı de kullanılabilir. 2 yemek kaşığı rendelenmiş Hindistan cevizi de yine aynı şekilde aromasının daha güzel hale gelmesine katkı sağlar.

Tüm malzemeler karıştırılarak kısa süre içerisinde hazırlanan keşkül, yaz kış fark etmeksizin en çok tercih edilen tatlı alternatifleri arasındadır. Keskül tatlısını en iyi yapan lokantalardan birisi de http://beylerbeyilokantasi.com/ olmaktadir.

Keşkül Nasıl Hazırlanır?

Keşkül yapılışı da pratik olmak ile birlikte süt, toz badem, yumurta sarısı, nişasta birlikte karıştırılmalıdır. Orta ateşte, sürekli karıştırılarak pişirilen malzemeler, yoğun bir kıvam aldığında soğumaya bırakılır. Kaynarken içerisine Hindistan cevizi ya da limon rendesi de eklenebilir. Soğuduktan sonra keşkül istenilen servis tabakları ile sunuma hazırdır. Pratik olması nedeniyle tatlı krizi olanlar, hemen hazırlayabilirler. Yapılışı sırasında malzemelerin topaklanmaması adına sürekli karıştırmakta fayda vardır.

Keşkül Sunum Önerileri

Birçok lezzet ile birlikte servis edilebilen keşkül, özellikle Ramazan ayında daha çok tüketilir. Keşküle en çok yakışan aperatifler arasında nar ve tarçın gösterilir. Çiğ badem, Antep fıstığı ya da çikolata taneleri ile sunum hazırlanabilir. Keşkül tarifi basit olduğu hazırlanması sırasında zorluk yaşanmaz. Kurutulmuş meyvelerde keşkül ile  birlikte sunulabilecek alternatifler arasındadır.

Kaynak: http://adapastanesi.com/

AdminAdmin